#nelegálne zamestnávanie

Zmena v zamestnávaní rodinných príslušníkov od 2023
Od januára 2023 sa rozšíri výnimka z nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, ktorá sa vzťahuje na rodinných príslušníkov.

Od roku 2020 môžu rodinní príslušníci legálne vypomáhať aj v jednoosobových s.r.o.
Bratislava – 23.1.2020 - Od 1.1.2020 vstúpila do účinnosti novela Zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní. Doposiaľ mohli rodinní príslušníci pracovať len pre fyzické osoby – podnikateľov. Po novelizácii zákona sa však výnimka rozšírila aj na spoločnosti s ručením obmedzeným, ak majú najviac jedného spoločníka, ktorý je fyzickou osobou. Advokátka Simona Klučiarová z advokátskej kancelárie Accace Legal, o.z., objasňuje, aké podmienky pri tom musíte splniť a na čo si treba dávať pozor.

CVRIA: Ak suplujete zamestnanecký pomer živnosťou, máte právo na dovolenku, tak ako bežný zamestnanec.
"Pracovník musí mať právo preniesť a kumulovať práva na platenú dovolenku za kalendárny rok, ktoré nemohol vykonať, pokiaľ zamestnávateľ neumožnil tomuto pracovníkovi vykonať jeho právo na takúto dovolenku", znel výrok Súdneho dvora EÚ v tejto pracovnoprávnej veci.

Prípad ďalšieho nelegálneho zamestnávania cudzincov
V piatok (27.4.2018) policajti spolu s pracovníkmi inšpektorátu práce odhaľovali nelegálne zamestnávanie cudzincov v Banskobystrickom kraji.

Nelegálne zamestnávanie – „zmierňujúca“ novela
Dlhodobo kritizovaný zákon o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní (zákon č. 82/2005 Z. z. – ďalej len „zákon o nelegálnej práci“) bol nedávno novelizovaný zákonom č. 294/2017 Z. z. a s účinnosťou od 1. januára 2018 by mal priniesť miernejšie dopady na „zábudlivých“ zamestnávateľov.