# násilie
Násilie páchané na ženách je závažným porušením ľudských práv a formou diskriminácie žien a môže mať rôzne podoby. Kurz HELP o násilí na ženách a domácom násilí interaktívnym spôsobom vysvetľuje kľúčové pojmy, medzinárodný a európsky právny rámec a judikatúru v oblasti predchádzania násiliu a ochrany žien a dievčat pred násilím. Kurz zároveň poskytuje praktické nástroje na riešenie prípadov násilia na ženách a domáceho násilia, zohľadňujúc pritom prístup založený na ľudských právach a zameraný na obete.
Stres a traumu spôsobenú v dôsledku spáchania trestného činu nemožno automaticky považovať ako ujmu na psychickom zdraví – takto rozhodol Krajský súd v Žiline. Prečítajte si viac v našom dnešnom článku.
V súvislosti s pandémiou Covid-19 sexuálne násilie na deťoch rapídne stúplo, a to najmä z dôvodu, že spolu s technologickým rozvojom sa sexuálne násilie z ulíc presunulo do online priestoru, kde je ľahké utajiť svoju identitu a spojiť sa s deťmi.
Ministerstvo spravodlivosti pripravilo právnu úpravu, zameranú na posilnenie práv obetí trestných činov a ich ochranu. Na dnešnom stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou ju predstavila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Ochrana obetí je službou, ktorú v demokratickej spoločnosti musí štát garantovať a pripravenou úpravou chceme úroveň tejto ochrany podstatne zvýšiť.
V ostatnom čase sme sa na internete stretli s neobyčajným prípadom páchania trestnej činnosti, a to demontovania technického prostriedku na zabránenie odjazdu motorového vozidla (tzv. papuča). Muža, ktorý demontoval papuču[1] na svojom motorovom vozidle, stíha polícia pre trestný čin útoku na orgán verejnej moci podľa ustanovenia § 321 Trestného zákona.
Počas predposledného novembrového týždňa takmer 60 policajných preventistov na celom Slovensku informuje verejnosť o problematike násilia páchaného na ženách.
Zákon č. 1/2014 Z. z. o organizovaní verejných športových podujatí a o zmene a doplnení niektorých zákonov svojim obsahom v čl. II. priniesol do Trestného zákona znenie nového alternatívneho trestu „zákazu účasti na verejných podujatiach“. Kedy vám súd môže uložiť takýto trest? Čo je účelom tohto trestu a v akom rozsahu ho môže súd uložiť? Je to vhodné preventívne opatrenie proti diváckemu násiliu? Viac sa dozviete v trestnoprávnej analýze najnovšieho alternatívneho trestu.
V nedeľu 14. apríla 2013 v nočných hodinách bola brutálnym spôsobom usmrtená právnička Ľubica Kolesárová, vdova po známom advokátovi a akademikovi Jurajovi Kolesárovi († 55), ktorého našli za záhadných okolností mŕtveho v máji roku 2011.