# Najvyšší súd SR
Sťažovateľka vo veci podala naraz ústavnú sťažnosť spolu s dovolaním. Vzhľadom na skutočnosť, že Ústavný súd SR môže o ústavných sťažnostiach rozhodovať až keď už sťažovateľovi nemôže poskytnúť ochranu iný súd, musel najprv posúdiť, či vôbec má právomoc o sťažnosti sťažovateľky rozhodovať.
K prípustnosti dovolania v civilnom sporovom konaní sa vyjadril Ústavný súd SR (ÚS) v aktuálnom náleze. Podľa neho vytvoril Najvyšší súd SR nový dôvod prípustnosti dovolania, a to že nesprávne právne posúdenie sa musí týkať otázky, ktorá svojou povahou musí byť judikatórne stabilizovateľná, resp. že musí v sebe skrývať potenciál byť predmetom judikatúrneho ustálenia.
Témou dnešného článku je nález Ústavného súdu Slovenskej republiky, v ktorom sa zaoberal otázkou posúdenia platnosti udelenia splnomocnenia na zastupovanie v dovolacom konaní, ako aj otázkou, v akej forme musí byť plnomocenstvo na zastupovanie v dovolacom konaní súdu predložené.
Na spoločnom stretnutí najvyšších predstaviteľov justičných inštitúcií na pôde Slovenskej advokátskej komory sa diskutovalo aj o téme poslaneckého návrhu zmeniť živnostenský zákon a zaviesť nový druh živnosti na poskytovanie právnych služieb. Viac o záveroch okrúhleho stola si môžete prečítať nižšie.
V decembri vláda SR schválila novú súdnu mapu, ktorá je už tretím návrhom veľkej reformy justície. O procese tejto reformy a zmenách, ktoré by mala súdna mapa priniesť, sme sa rozprávali s podpredsedníčkou Najvyššieho súdu SR JUDr. Andreou Moravčíkovou, PhD.
V uplynulých dňoch bolo na sudcov Najvyššieho súdu SR podané trestné oznámenie. Pozrime sa bližšie, čo sa udialo a aké okolnosti viedli k podaniu oznámenia.
Rada Siete predsedov Najvyšších súdov Európskej únie má nového člena. Stal sa ním predseda Najvyššieho súdu SR (NS SR) Ján Šikuta, čo je pre Slovensko historický úspech. Členom bude dva roky, pričom po ich uplynutí môže kandidovať opäť.
Je deň Vášho pojednávania a Váš právny zástupca ochorel a nemôže sa z tohto dôvodu dostaviť na pojednávanie? Zdá sa Vám to automaticky ako ospravedlniteľný dôvod? No vôbec tomu tak nemusí byť. Pozrite sa s nami prečo.
Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Lispuch a Lispuchová proti Slovenskej republike, v ktorom sťažovatelia namietali porušenie práva na spravodlivé konanie v dôsledku zrušenia právoplatného rozsudku v ich prospech na základe mimoriadneho dovolania podaného generálnym prokurátorom Slovenskej republiky. ESĽP skonštatoval porušenie článku 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a priznal sťažovateľom náhradu trov konania vo výške 331,12 EUR. Nemajetkovú ujmu sťažovateľom nepriznal.
Posilnenie odborných kapacít je jednou z hlavných aktivít Najvyššieho súdu. Vďaka operačnému programu Efektívna verejná správa, prostredníctvom národných projektov Zefektívnený Najvyšší súd fáza 1 a fáza 2 sa už podarilo personálne zabezpečiť Oddelenie dokumentácie, analytiky a komparatistiky, známe ako ODAK. Plánujú sa aj ďalšie činnosti na podporu transparentnosti a otvorenosti Najvyššieho súdu.