#nájomca

Občianske právo

Povinnosti prenajímateľa vo vzťahu k nájomcom

Témou dnešného článku je uznesenie Najvyššieho súdu Českej republike, v ktorom posudzoval povinnosti prenajímateľa vo vzťahu k zabezpečeniu dodávok tepla a vody ako aj vo vzťahu k zabezpečeniu osvetlenia, upratovania spoločných priestorov v kontexte spáchania trestného činu.

Právo

Povinnosti vlastníka, nájomcu aj osoby s trvalým pobytom v nehnuteľnosti

V uplynulých dňoch sme v našej redakcii obdržali otázku, či osoba s trvalým pobytom v nehnuteľnosti má povinnosť platiť nájomné a zabezpečovať údržbu nehnuteľnosti. Pozrime sa spolu, aké povinnosti vyplývajú jednotlivým subjektom na základe ich vzťahu k nehnuteľnosti.

Občianske právo

Odložte si nájom za nepoužívanú prevádzku o tri mesiace

Poslanci Národnej rady SR len pred pár hodinami schválili novú pomoc pre podnikateľov. Týkať by sa mala aj nájmov, ktoré podnikatelia, ktorí boli nútení uzavrieť svoje prevádzky musia platiť aj naďalej. Aké konkrétne opatrenia boli schválené? Možno sa úplne zbaviť povinnosti platiť nájomné? Kedy je možné nájomný vzťah ukončiť? Odpovede na tieto otázky a aj to, ako sa situáciu chystajú riešiť vládni predstavitelia nájdete v dnešnom článku.

Obchodné právo

Z PRAXE: Skúsenosti s aplikáciou novely zákona č. 504/2003 Z. z. účinnej od mája 2018 v poľnohospodárskej praxi

Zákon č. 504/2003 o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov a o zmene niektorých zákonov (ďalej len ako „ Zákon“) bol a je základným a najpodstatnejším právnym predpisom v oblasti poľnohospodárskeho práva. Jeho prijatím v roku 2003 sa určili podmienky a pravidlá prenájmu poľnohospodárskej pôdy subjektom podnikajúcim v agrosektore a i keď, podobne ako každá legislatíva, nebol na 100 % dokonalý, s minimálnymi novelizáciami dosiahol svoj účel, na ktorý bol prijatý.

Obchodné právo

POZEMKOVÉ ÚPRAVY: Skutočná pomoc pre slovenských poľnohospodárov alebo len šanca pre konkurenciu?

Podnetom na tento článok boli posledné udalosti odohrávajúce sa v oblasti poľnohospodárstva v Slovenskej republike, čo vyústilo do prípravy plánovania urýchlených pozemkových úprav v jednotlivých katastrálnych územiach. Tento článok sa nebude zameriavať na pozitíva pozemkových úprav či ich celkovú  zákonnú úpravu, pričom ich prínos je pravdaže pre vlastníkov pozemkov v Slovenskej republike nevyvrátiteľný, ale pozornosť upriamim na negatívne dopady pozemkových úprav, a to najmä pre poľnohospodárov, pričom práve tie sú zo strany prívržencov pozemkových úprav neuvádzané a mnoho nájomcov a najmä poľnohospodárov o týchto úskaliach vykonania pozemkových úprav nemá vedomosť.

Občianske právo

Čo ak niečo nefunguje v prenajatom byte?

Denno denne sa stretávame s prípadmi, kedy nájomca potrebuje na byte, ktorý úžíva na základe nájomnej zmluvy, vykonať určité opravy. Ide o prirodzený jav súvisiaci s užívaním bytu, avšak pochopiteľne závisí aj od stavu, v akom sa byt nachádzal pri vzniku tohto vzťahu. Samozrejme pri čisto rekonštruovanom byte by mali byť náklady súvisiace s jeho bežnou údržbou minimálne a naopak pri byte, ktorého interiérové vybavenie je staršie, alebo v horšom stave, sa stretneme s vecami, ktoré si budú vyžadovať opravy častejšie. Aké má teda nájomca v tejto súvislosti práva a povinnosti?

Regulované nájomné Právo

ESĽP rozhodol, že regulované nájomné nie je v súlade s Dohovorom

Pred niekoľkými dňami sme Vás informovali, že ESĽP prijal na ďalšie konanie sťažnosť týkajúcu sa regulácie regulovaného nájomného. Dnes, t. j. 28. januára ESĽP vo veci rozhodol.