# náhradná matka
Pri stúpajúcom počte párov, ktoré majú problém s prirodzeným počatím dieťaťa, nie je možné prehliadať dopyt po surogačnom (náhradnom) materstve ako forme asistovanej reprodukcie. Slovenská legislatíva však tento inštitút nepozná.
Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade Hájovský proti Slovenskej republike, ktorý sa týkal namietaného porušenia práva na spravodlivé konanie a práva na rešpektovanie súkromného života v súdnom konaní o žalobe na ochranu osobnosti. Predmetom sťažnosti bolo zverejnenie informácií (v novinovom článku) týkajúcich sa inzerátu, prostredníctvom ktorého sťažovateľ s partnerkou hľadali náhradnú matku ochotnú vynosiť a porodiť dieťa. Ako o sťažnosti rozhodol Európsky súd pre ľudské práva sa dočítate v dnešnom príspevku.
Nie každá žena je schopná z rôznych príčin donosiť dieťa. Nemusí pomôcť ani umelé oplodnenie. Rodičia si podľa nášho právneho poriadku síce môžu dieťa osvojiť, avšak ani tento inštitút nemôže nahradiť pôrod vlastného zdravého dieťa. V niektorých krajinách však zákonodarca našiel riešenie, resp. ponechal rodičom možnosť, aby im dieťa vynosila tzv. náhradná matka. Náhradné materstvo je bežným javom napríklad v Spojených štátoch amerických, kde nejedna známa osobnosť využila tento inštitút. Ako je to u nás?