# migracia
Podľa nariadenia EÚ o systéme EURODAC sa v rámci EÚ vytvorila databáza odtlačkov prstov. Týka sa žiadateľov o azyl. Bez ohľadu na to, v ktorej krajine v EÚ sa nachádzajú, ich odtlačky prstov sa prenášajú do centrálneho systému EURODAC.
Vysvetlenie základných pojmov ako utečenec, žiadateľ o azyl, migrant a mnoho iných informácií potrebných k všeobecnému rozhľadu každého občana Slovenskej republiky i novinárskej obce, ktorá prináša správy z tejto oblasti života krajiny, nájdete v novom informačnom letáku Migračného úradu MV SR.
Nová Príručka o posudzovaní žiadostí a azyl pre afganských štátnych príslušníkov bola jedným z bodov tohtoročného informačného dňa venovaného Európskemu podpornému úradu pre azyl (EASO), ktorý sa uskutočnil 25. júna 2018 v priestoroch migračného úradu.
Na tlačovej besede oznámil prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, že polícia zaznamenala v roku 2017 najviac nelegálnych migrantov od vstupu SR do schengenského priestoru.
Krajiny V4 naďalej držia svoje postoje voči povinným kvótam na prerozdeľovanie utečencov. Aký vplyv však bude mať rozhodnutie Súdneho dvora EÚ v otázkach plnenia komunitárneho práva je nateraz otázne.
Generálny advokát Bot navrhuje, aby Súdny dvor zamietol žaloby Slovenska a Maďarska proti dočasnému mechanizmu povinného premiestnenia žiadateľov o azyl. Tento mechanizmus skutočne a primerane prispieva k tomu, aby mohli Grécko a Taliansko čeliť dôsledkom migračnej krízy z roku 2015.
V súčasnosti žije v Spojenom kráľovstve približne 50 000 Slovákov, čo znamená, že 1% súčasnej populácie Slovenska sa presťahovalo práve na ostrovy. Tamojším občanom podľa verejných prieskumov dochádza trpezlivosť s migrantmi, keďže niektorí prichádzajú do Spojeného kráľovstva s cieľom viac menej len zneužívať benevolentný sociálny systém. Imigranti vo všeobecnosti sú tiež jeden z dôvodom, prečo je čoraz viac Britov skôr za vystúpenie z EÚ ako zotrvanie v nej. Stanú sa aj Slováci žijúci v Spojenom kráľovstve obeťami rastúcej averzie voči prisťahovalcom?