# médiá
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase.
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili v júni nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorým sa novelizovali aj ustanovenia Občianskeho zákona o ochrane osobnosti. Zákon bol však vetovaný prezidentkou a v júli ho spolu s pripomienkami doručila Národnej rade. Čo by to znamenalo, ak by poslanci tento zákon spolu so zmenou Občianskeho zákonníka schválili?
V článku sa dočítate aké zmeny priniesol rok 2022 v mediálnom svete. Rozoberieme dva mediálne zákony - zákon o mediálnych službách a zákon o publikáciách.
Média obletela informácia o údajnom advokátovi Petrovi Chraščovi, ktorý je podozrivý z podplácania. Slovenskej advokátskej komore je Peter Chrašč známy – nie však ako advokát vedený v zozname, avšak ako osoba, na ktorú v minulosti podala trestné oznámenie. Prečítajte si vyjadrenie komory aj odporúčanie jej člena predsedníctva, Mgr. Jána Kutana aj o tom, aké nebezpečenstvá prinášajú služby pokútnikov.
Zatiaľ čo v minulosti prevažoval právny výklad tlačového zákona, ktorý jeho uplatnenie vzťahoval len na periodickú tlač, dnes už právna prax dobehla aj online média. Tie si totiž žili svojim vlastným životom, a to napriek tomu, že často fungovali ako súčasť printových magazínov či časopisov. To bežnému čitateľovi nevadilo do chvíle, kým sa predmetom správ či komentárov nestal on sám a nezistil, že v konečnom dôsledku nemôže na nimi publikované informácie vôbec reagovať.
Český Ústavný súd sa vysporiadal v jednom zo svojich posledných nálezov k otázke hanlivých označení verejne známych osôb médiami. Či si novinári robia len svoju prácu, ku ktorej využívajú slobodu prejavu, alebo išlo o neprimeraný zásah do základných ľudských práv, zistíte v článku. K tejto téme sme sa na názor pýtali aj odborníka na ľudské práva doc. JUDr. Branislava Fridricha, PhD. a pohľad psychologičky k téme prináša Mgr. Viera Cviková PhD.