#matka

Deň matiek: Tradícia a právne aspekty materstva
Deň matiek je významným sviatkom, ktorý si každoročne pripomíname druhú májovú nedeľu. Okrem krásnych tradícií a vyjadrenia vďaky matkám má tento deň aj dôležitý právny rozmer. Materstvo prináša nielen radosť, ale aj právne výzvy v oblasti práce, rodičovskej dovolenky či rodinného práva. V článku sa pozrieme na to, aké právne aspekty ovplyvňujú postavenie matiek na Slovensku a aké opatrenia im poskytujú ochranu.

Materské v roku 2024
Materské je nemocenská dávka poskytovaná Sociálnou poisťovňou z dôvodu tehotenstva alebo starostlivosti o narodené dieťa. Aké podmienky treba splniť pre získanie tejto dávky a aká bude jej maximálna výška v roku 2025?

Zrušenie ústavného práva na interrupciu Roe v. Wade
Medzi jeden z aktuálnych prelomových rozsudkov patrí aj nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu USA vo veci Dobbs v. Jackson Women's Health Organization. Toto rozhodnutie zrušilo takmer 50 ročný precedens v otázke interupcií v podobe rozhodnutia známeho ako Roe v. Wade. Aký dopad má toto rozhodnutie na umelé prerušenie tehotenstva?

Tehotenské - dávka pre budúce mamičky
Tehotenské je jednou z dávok nemocenského poistenia, ktorej účelom je zabezpečiť tehotnej žene príjem slúžiaci na kompenzáciu zvýšených výdavkov v tehotenstve. Prečítajte si kto a za akých podmienok má na túto dávku nárok.

Príspevok na výživu nevydatej matke
V dnešnom článku sa pozrieme na to, do akej miery súd skúma majetkové pomery otca pri posudzovaní nároku na príspevok na výživu nevydatej matke.

Dôchodkový vek matiek sa znižuje
Sociálna poisťovňa oznámila novinku, podľa ktorej sa bude dôchodkový vek matiek narodených v období 1957 až 1965 znižovať dôchodkový vek. Novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá túto zmenu zavádza, schválili poslanci NR SR dňa 24. septembra 2020.

Otázka prerušovaného tehotenstva a reprodukčných práv žien
Národná rada Slovenskej republiky tento rok rozhoduje o návrhoch zákonov, ktoré podľa ich predkladateľov majú znížiť počet potratov aj napriek faktu, že na Slovensku počet zákrokov každým rokom klesá.

Počas pandémie bolo zasiahnuté do reprodukčných práv žien
Pandémia COVID-19 výrazne zasiahla nielen do slovenskej ekonomiky, ale došlo aj k porušeniu viacerých ľudských práv. Jedným z najhlasnejších bol zásah do reprodukčných práv žien súvisiacich s výkonom umelého prerušenia tehotenstva. Mnohí vládni predstavitelia na preukázané zásahy zareagovali otvorením spoločenskej diskusie o potrebe obmedzenia prístupu žien k interrupciám. V dnešnom článku sa preto budeme venovať otázkam, aké sú súčasné pravidlá interrupcií, ako sa do nich v čase pandémie zasiahlo, ale aj o tom, aké sú predstavy o budúcnosti umelého prerušenia tehotenstva poslancov NR SR.