# manželia
Zúženie BSM v našich právnych podmienkach nie je možné pred uzavretím manželstva. Zákon však pripúšťa spôsoby, ktorými je možné bezpodielové spoluvlastníctvo manželov meniť za trvania manželstva.
Znížiť základ dane z príjmov fyzických osôb možno aj uplatnením nezdaniteľnej časti základu dane na manželku/manžela. Prečítajte si, aké sú podmienky a výška pre uplatnenie tohto nároku.
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov vzniká výhradne medzi manželmi a to momentom uzavretia manželstva. V našich právnych podmienkach nie je možné vylúčiť vznik bezpodielového spoluvlastníctva manželov ani ho akokoľvek modifikovať ešte pred uzavretím manželstva. Zákon však pripúšťa spôsoby, ktorými je možné bezpodielové spoluvlastníctvo manželov meniť za trvania manželstva.
Vznik bezpodielového spoluvlastníctva manželov nemožno vylúčiť ešte pred uzavretím manželstva, pretože náš právny poriadok nepripúšťa uzavrieť tzv. „predmanželskú zmluvu“. Vo výnimočných prípadoch však umožňuje, aby bolo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zrušené ešte počas trvania manželstva.
Najvyšší súd Českej republiky sa v rozsudku, ktorý je témou tohto článku, zaoberal výkladom pojmu obydlie manželov a tým, akú ochranu mu zákon priznáva.
Ak vstupujete do manželstva a ste zároveň nájomcom bytu, v ktorom plánujete spoločne bývať s vašou manželkou či manželom, mení sa spolu s uzavretím manželstva aj úprava nájomného vzťahu k bytu, v ktorom ste doposiaľ boli nájomcom len vy. Momentom uzavretia manželstva sa totiž nájomcom stáva aj druhý z manželov.
Národná rada SR schválila novelu zákona o mene a priezvisku, ktorou sa zároveň mení aj zákon o rodine, zákon o matrikách a zákon o správnych poplatkoch. Nová úprava je ústretová pre budúcich manželov. Prináša zníženie administratívnej záťaže pri vybavovaní sobáša mimo trvalého pobytu a väčšiu možnosť slobodného výberu pri používaní priezvisk po uzavretí manželstva. Obsahuje tiež novinky pri zmene priezviska manželov či zmene cudzojazyčného mena.
Ústavný súd Českej republiky rozhodoval o ústavnej sťažnosti sťažovateľky, ktorá sa domáhala vykonania umelého oplodnenia zárodočnými bunkami svojho zosnulého manžela. S nálezom v tejto veci nesúhlasil jeden člen senátu, ktorý k nemu pripojil svoje odlišné stanovisko.
Čo v prípade, ak si váš manžel/manželka zoberie pôžičku bez vášho vedomia? Ako takýto záväzok môže ovplyvniť druhého z manželov sa dočítate nižšie.
Rokmi budovaná doktrína a ustálená rozhodovacia prax o tom, že nejde o spoločnú vec, ak si jeden z manželov berie pôžičku, úver, či preberá ručenie, uznáva dlhy alebo pristupuje k záväzkom tretích osôb, a teda súhlas druhého z manželov v takýchto prípadoch potrebný nie je, možno čelí novým výzvam. V tomto príspevku predkladáme unikátny pohľad Ústavného súdu SR prezentovaný v náleze, sp. zn. I. ÚS 26/2010.