#ľudské práva

Právo

Ombudsmanka upozornila na 130 prípadov porušenia ľudských práv. Poslanci jej upozornenia s potleskom odmietli.

V stredu (13.5.2020) sa prezentovaniu Správy o činnosti ombudsmanky za uplynulý rok zúčastnil rekordný počet poslancov NR SR v porovnaní s uplynulými rokmi. Za poukázaním na porušovanie ľudských práv nasledoval potlesk poslancov, ktorí prijatie na vedomie tejto správy odmietli. Kto je verejný ochranca práv, o čo išlo v predmetnej správe a aj to, aké následky má jej odmietnutie sa dozviete v dnešnom článku.

Lawstyle

Obchodovanie s ľuďmi a ochrana obetí trestných činov – online kurz

Dištančný on-line kurz koncipovaný pre potreby sudcov, prokurátorov a advokátov v praxi. Kurz prebieha na vzdelávacej on-line platforme v rámci programu Rady Európy a Európskej únie „HELP v EÚ“ - Human Rights Education For Legal Professionals in the European Union. HELP je najväčší vzdelávací paneurópsky projekt určený pre právnikov.

Európske právo

Slovenská republika pred ESĽP ako intervenujúci štát

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) rozhodoval o údajnom porušení základných ľudských práv v prípade dvoch občanov Sýrie aj s ich maloletými deťmi, proti Belgicku. Pozrite sa s nami na skutkový stav aj rozhodnutie vo veci, ako aj na to, akú úlohu v konaní zohrala Slovenská republika.

Občianske právo

Sloboda prejavu médií nespočíva v zosmiešňovaní verejne známych osôb

Český Ústavný súd sa vysporiadal v jednom zo svojich posledných nálezov k otázke hanlivých označení verejne známych osôb médiami. Či si novinári robia len svoju prácu, ku ktorej využívajú slobodu prejavu, alebo išlo o neprimeraný zásah do základných ľudských práv, zistíte v článku. K tejto téme sme sa na názor pýtali aj odborníka na ľudské práva doc. JUDr. Branislava Fridricha, PhD. a pohľad psychologičky k téme prináša Mgr. Viera Cviková PhD.

Právo

Veľkonočné sviatky v obmedzenom režime: Obmedzenia, výnimky a pokuty

Rokovanie Vlády SR sa v pondelok, 06.04.2020, skončilo prijatím viacerých zásadných uznesení. Jedným z nich sa rozšíril núdzový stav na celé územie Slovenskej republiky a občanom sa značne obmedzilo právo na slobodu pohybu. Inými slovami, od zajtra, 08.04.2020 00:00 hod., sa už nemôžeme voľne pohybovať. O tom, aké konkrétne obmedzenia boli prijaté, či môžeme ísť do práce, do obchodu či železiarstva, ale aj to, aké kontroly a sankcie na nás čakajú sa dočítate v dnešnom článku.

Európske právo

ESĽP rozhodoval o vyhostení cudzincov Slovenskom

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol, že Slovenská republika neporušila článok 4 Protokolu č. 4 k Dohovoru na ochranu ľudských práv a základných slobôd, zakotvujúci zákaz hromadného vyhostenia cudzincov. 

Právo

ESĽP vyhlásil rozsudok v prípade dvoch sťažností týkajúcich sa neprimeranej dĺžky konania

Dňa 28. januára 2020 Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o sťažnostiach spoločností framipek s.r.o. a AGRORACIO Senica a.s. proti Slovenskej republike. ESĽP sťažnosti spojil a konštatoval porušenie článku 6 ods. 1 Dohovoru, ako aj článku 13 v spojení s článkom 6 ods. 1 Dohovoru. 

Európske právo

ESĽP rozhodol v prípade pádu stanu na festivale Pohoda

Európsky súd pre ľudské práva 19. decembra 2019 zverejnil svoje rozhodnutie z 26. novembra 2019 v prípade Kapko proti Slovenskej republike, v ktorom rozhodol v prospech Slovenskej republiky.​