#ľudské práva

Rozhovory

Rozhovor: Porušovanie práv biologickej rodiny

V spoločnosti rezonuje dlhoročný prípad slovensko-nórskeho páru, ktorému bolo nórskymi orgánmi sociálnej starostlivosti odobrané len niekoľkomesačné dieťa. Na otázky týkajúce sa nielen tohto prípadu sme sa pýtali advokátky JUDr. Marici Pirošíkovej.

Európske právo

Eurokomisia zakročila voči Poľsku a Maďarsku

V Maďarsku bol prijatý zákon, ktorým sa zakazuje informovať o homosexuálnej orientácii, v Poľsku sa vo viacerých mestách zase zaviedli „zóny bez LGBTI ideológie“ . Takéto praktiky odmieta Európska komisia, ktorá začala právne konanie voči uvedeným krajinám.

Právo

Výročná správa verejnej ochrankyne práv

Ombudsmanka Mária Patakyová predstavila 20. apríla 2021 správu o činnosti verejného ochrancu práv za rok 2020 vo Výbore NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Z rozsiahleho dokumentu sme pre našich čitateľov vybrali tie najzaujímavejšie oblasti, ktorými sa ombudsmanka v minulom roku zaoberala. Vysoký počet podnetov sa týkal najmä opatrení na potláčanie šírenia koronavírusu, mimo pandémie to boli napr. neriešené vyhradené priestory na policajných staniciach alebo nerovný prístup k materskej dávke pre niektoré profesie.

Právo

Účel konania o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení

Sťažovateľka bola obmedzená na osobnej slobode viac ako dva týždne z dôvodu hospitalizácie na psychiatrickom oddelení zdravotníckeho zariadenia. Ústavný súd SR sa v tejto súvislosti zaoberal najmä otázkou, či boli dané dôvody na obmedzenie osobnej slobody sťažovateľky, čím zároveň vymedzil účel konania o prípustnosti prevzatia a držania v zdravotníckom zariadení.

Právo

Rozsudok ESĽP v prípade policajného zásahu v Moldave nad Bodvou

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu začiatkom mesiaca rozhodol v prospech dvoch občanov Slovenskej republiky. Prípad neprimeraného použitia sily počas policajnej razie voči dvom príslušníkom rómskej menšiny je po 7 rokoch uzavretý.  

Komentáre

Reakcia EÚ na prezidentské voľby v Bielorusku

Námestia plné ľudí, policajná brutalita či zatýkanie za nevhodnú pesničku. Posledné voľby v Bielorusku priniesli do krajiny nepokoje výnimočných rozmerov.

Pracovné právo

Monitorovanie zamestnancov počas výkonu práce

Skryté kamery, resp. kamery na pracovisku nemusia vždy predstavovať zásah do súkromia. Dôležité je zachovanie rovnováhy medzi súkromím zamestnancov a oprávnenými záujmami zamestnávateľov. Významným  rozhodnutím v tejto oblasti je rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva ( „ESĽP“) v prípade López Ribalda a i. proti Španielsku.

Právo

Počas pandémie bolo zasiahnuté do reprodukčných práv žien

Pandémia COVID-19 výrazne zasiahla nielen do slovenskej ekonomiky, ale došlo aj k porušeniu viacerých ľudských práv. Jedným z najhlasnejších bol zásah do reprodukčných práv žien súvisiacich s výkonom umelého prerušenia tehotenstva. Mnohí vládni predstavitelia na preukázané zásahy zareagovali otvorením spoločenskej diskusie o potrebe obmedzenia prístupu žien k interrupciám. V dnešnom článku sa preto budeme venovať otázkam, aké sú súčasné pravidlá interrupcií, ako sa do nich v čase pandémie zasiahlo, ale aj o tom, aké sú predstavy o budúcnosti umelého prerušenia tehotenstva poslancov NR SR.