# let
Ústavný súd Českej republiky sa v jednom zo svojich nálezov zaoberal dokazovaním v spore o náhrade škody za zmeškaný let v rámci právnej úpravy Európskej únie.
Sťažovateľ sa žalobou domáhal náhrady nemajetkovej ujmy za oneskorenie letu. Napriek tomu, že išlo o bagateľný prípad, skončil až pred Ústavným súdom. Podľa sťažovateľa totiž vo veci konajúci súd pri dokazovaní postupoval v rozpore so zásadou voľného hodnotenia dôkazov.
V zmysle nariadenia (ES) č. 261/2004[1], podľa ktorého cestujúci meškajúcich letov s veľkým meškaním (tri hodiny alebo viac), majú podobne ako cestujúci, ktorých pôvodný let bol zrušený a ktorým letecký prepravca nie je schopný navrhnúť presmerovanie za podmienok upravených nariadením, právo na náhradu, keďže utrpia nezvratnú stratu času, a teda nepohodlie podobnej povahy. Má právo na rovnakú náhradu aj cestujúci, ktorého let bol odklonený na iné letisko ? Súdny dvor sa touto otázkou zaoberal v nasledujúcom prípade.
Posledné zmeny v celosvetovej situácií postihli všetky oblasti nášho života, vrátane cestovania. Zatiaľ čo posledné roky popularita cestovných zájazdov rástla, dnes cestovateľom odporúča tráviť letné dovolenky v rámci hraníc svojej krajiny. Mnohí cestovatelia však už mali svoje zájazdy úplne alebo aspoň čiastočne uhradené, a tak vznikla pre zákonodarcov otázka, ako tieto právne vzťahy v čase krízy, súvisiacej s COVID – 19, vyriešiť. V našich podmienkach je výsledkom novela zákona o zájazdoch, ktorá situáciu občanov rieši nasledovne.