#legislatíva

Európske právo

Slovensko a EÚ: Aké sú právomoci EÚ

Právomoc Európskej únie pochádza od jej pôvodných nositeľov, ktorí ju na ňu preniesli, a ktorými sú v tomto prípade členské štáty. Európska únia sa riadi zásadou prenesených právomocí, pričom sa toto prenesenie z členských štátov uskutočňuje prostredníctvom medzinárodných zmlúv. Mnohé diskusie na tému obmedzenia suverenity členských štátov privádzajú čitateľov mnohokrát až k dezinformáciám a preto sme sa v hneď úvodnom vydaní seriálu Slovensko a EÚ rozhodli pre tému právomocí Európskej únie.

Právo

O občiansky preukaz pre dieťa mladšie ako 15 rokov možno požiadať už od 1. decembra

Od 1. decembra je účinný nový zákon č. 395/2019 o občianskych preukazoch, ktorý vychádza v ústrety elektronickému zdravotníctvu. Prináša aj množstvo noviniek, ktoré ministerstvo vnútra pripravilo na základe požiadaviek verejnosti.Jednou z nich je možnosť požiadať o vydanie občianskeho preukazu aj pre dieťa mladšie ako 15 rokov. 

Právo

SAK zorganizovala Okrúhly stôl s témou Etické aspekty výkonu justičných povolaní

Slovenská advokátska komora pozvala k okrúhlemu stolu zástupcov justičných povolaní k debate o etike a smerovaní justície. Zástupcovia inštitúcií po rokovaní podpísali spoločné vyhlásenie.

Pracovné právo

Zmena zákona o minimálnej mzde od 1. januára 2020

Dňa 16. októbra 2019 bol v Národnej rade SR schválený poslanecký návrh na zmenu zákona o minimálnej mzde, ktorá predstavuje nový postup pri každoročnom určovaní minimálnej mzdy. Schválená novela bola dňa 18.11.2019 publikovaná v Zbierke zákonov ako zákon č. 375/2019 Z. z. a je účinná od 1. januára 2020.

Európske právo

Môže súd znížiť výšku pokuty udelenú čiernemu pasažierovi?

S rozmachom verejnej, hlavne mestskej dopravy sa zvyšuje aj počet čiernych pasažierov a priamo úmerne aj revízorov. Čo sa však stane, ak cestujete bez lístka, dostanete pokutu, ale tú ani do niekoľkých dní nezaplatíte, a zrazu vás dopravný podnik žaluje o zaplatenie tisícovej sumy? Ide o prijateľnú zmluvnú podmienku? A ide vôbec o zmluvu medzi vami a dopravcom? To, či ide o zmluvu a či vám súd môže vašu pokutu znížiť sa dozviete v dnešnom rozhodnutí Súdneho dvora EÚ.

Právo

Nekonečný príbeh novelizácie Zákona o verejnom obstarávaní

Minulý rok bola prijatá veľká novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá sa s účinnosťou od 1. januára 2019 zásadným spôsobom dotkla najmä úpravy revíznych postupov. Ide o mimoriadne dôležitú oblasť právnej úpravy verejného obstarávania, ktorá implementuje európskou reguláciou garantované právne nástroje osôb, ktoré sa cítia dotknuté na svojich právach pri zadávaní verejných zákaziek. Neuplynul ani rok a Národná rada Slovenskej republiky prijala ďalšiu významnú zmenu v tejto oblasti, ktorá má byť účinná od 1. januára 2020.

Právo

Rozsudok v nórskom prípade týkajúcom sa odobratia maloletého dieťaťa zo starostlivosti biologických rodičov

ESĽP rozhodol o porušení článku 8 Dohovoru v prípade, v ktorom intervenovala ako tretia strana aj Slovenská republika, keď 19. novembra 2019 vyhlásil rozsudok v prípade K. O. a V. M. proti Nórsku, ktorý sa týkal porušenia práva na rešpektovanie súkromného a rodinného život (článok 8 Dohovoru na ochranu ľudských práv a základných slobôd).

Právo

Poistenec na PN nemôže svojvoľne meniť miesto pobytu

Niektorí poistenci si neuvedomujú, že počas „maródovania“ sa nemôžu liečiť kdekoľvek, ale sú povinní zdržiavať sa na mieste zaznamenanom v Potvrdení o dočasnej pracovnej neschopnosti. V prípade, že chcú zmeniť miesto pobytu, musí im to odsúhlasiť ošetrujúci lekár, ktorý poistenca uznal za dočasne práceneschopného a určuje liečebný režim na základe jeho zdravotného stavu.