#korupcia

Právo

NAKA obvinila pracovníčku banky z korupcie

Úplatok vy výške 13 000 EUR nepredstavuje sumu, ktorá dnes vyrieši ekonomickú sitáciu jednotlivca, ale prispeje k vytvoreniu veľkých problémov.

Právo

Správa o stave polície

Uverejnenie tohto článku nemá za cieľ haniť slovenskú políciu, ale naopak. Má za cieľ vyjadriť podporu všetkým spravodlivým príslušníkom Policajného zboru SR, ktorí aj v tejto komplikovanej dobe nestrácajú vieru, že aj táto situácia sa dá prekonať vytrvalosťou a presvedčením v spravodlivosť, ktorá im osobne asi nič neprinesie, avšak zásadne prispeje k zmene doby pre nás všetkých. (kom. red.)

Právo

Trestný čin športovej korupcie

Zákon o športe svojou novelou z roku 2015 zaviedol viaceré zmeny nielen v športovej, ale aj trestnoprávnej oblasti. Svojim prijatím zaviedol do trestného zákona aj novú skutkovú podstatu trestného činu. Na to či má trestný čin športovej korupcie vôbec nejaký význam a ako sa bude vykonávať v praxi sa pozrieme v tomto článku.

Právo

David Rath dostal 8,5 roka

Napriek tomu, že rozsudok nie je právoplatný David Rath ako exposlanec, exminister zdravotníctva a expredseda Stredočeského kraja, sa stal prvým vrcholným politikom v Českej republike, ktorého súd odsúdil za úplatkárstvo.

Prezidentské voľby Právo

Kupovanie hlasov, marenie priebehu a prípravy prezidentských volieb

Ministerstvo vnútra SR informovalo o skutočnosti, že polícia je na aktuálne voľby prezidenta Slovenskej republiky pripravená. Prijali opatrenia na zabezpečenie nerušenej prípravy, ale aj samotného priebehu voľby prezidenta. Zvýšený počet policajných hliadok bude venovať svoju pozornosť volebným miestnostiam, sídlam okrskových a obvodných volebných komisií, sídlu Ústrednej volebnej komisie a taktiež aj iným miestam, kde môže prísť k porušeniu zákona napríklad vo forme spáchania trestného činu volebnej korupcie alebo trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb a referenda. O aké konanie a následné sankcie ide v prípade naplnenia znakov skutkových podstát spomínaných trestných činov?

Korupcia na Slovensku Právo

Podľa správy Európskej komisie je korupcia na Slovensku samozrejmosťou

Európska komisia po prvýkrát zverejnila správu o korupcii v členských štátoch EÚ. Správa obsahuje informácie o tom, ako respondenti vnímajú korupciu vo svojom štáte a takisto obsahuje aj odporúčania, ktoré by mohli eliminovať korupčné správanie. Slováci vnímajú samotnú korupciu omnoho výraznejšie ako inde v Európskej únii. Vedeli ste, že ak napríklad neohlásite orgánom činným v trestnom konaní korupčné správanie iného sám spáchate trestný čin?

Ústavný súd SR Právo

Prečo Ústavný súd odoprel súhlas na trestné stíhanie sudcu Najvyšieho súdu SR?

V utorok 19.11.2013 Ústavný súd SR pod vedením I. Macejkovej na neverejnom zasadnutí pléna odoprel súhlas na trestné stíhanie sudcu Najvyššieho súdu SR Štefana Michalíka pre skutky právne kvalifikované ako zločin prijímania úplatku a prečin zneužívania právomoci verejného činiteľa. V auguste tohto roku požiadal o súhlas na trestné stíhanie generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár. Ako znie stanovisko predsedníčky Ústavného súdu SR k tomuto rozhodnutiu? Prečo iný sudca - Igor Škultéty po zbavení imunity bol odsúdený a dostal doživotný zákaz súdenia a sudca Štefan Michalík môže súdiť ďalej?

Richard Sulík Lawstyle

ROZHOVOR: Richard Sulík o Slovensku a korupcii (2.časť)

Rozprávali sme sa s Richardom Sulíkom, uznávaným slovenským ekonómom, o niektorých ekonomických a spoločenských otázkach vzťahujúcich sa na Slovensko. Dotkli sme sa aj odvodového bonusu, ktorý presadzoval a rozobrali sme aj zdravotné odvody z dividend. Richard Sulík nám priblížil aj jeho pohľad na korupciu v Slovenskej republike.