# koncipientská prax
V oblasti zjemňovania náročnosti výkonu koncipientskej praxe sa snaží posunúť aj Česká republika. Novelou zákona o advokácii by sa mala zaviesť zmena, ktorá umožní prax vykonávať aj na čiastočný úväzok. Bude nasledovať tento vzor aj SR? A kde možno hľadať priestor na zlepšenie podmienok výkonu koncipientskej praxe?
Absolvent právnickej fakulty má možnosť rozhodnúť sa pre jedno z viacerých povolaní, ktoré bude po úspešnom skončení vysokej školy vykonávať. Možnosti sú relatívne široké, od notárskeho koncipienta, exekútorského koncipienta, vyššieho súdneho úradníka, štátneho radcu až po advokátskeho koncipienta. V dnešnom článku Vám priblížime, ako sa z absolventa vysokej školy môže stať advokátsky koncipient a z advokátskeho koncipienta advokát.
Akadémia európskeho práva (ERA) a Slovenská advokátska komora pozýva advokátskych koncipientov a advokátov v prvom roku praxe zúčastniť sa na súťaži zameranej na aplikáciu práva Európskej únie.
Ste koncipient a plánujete absolvovať advokátske skúšky, po ktorých sa zapíšete do zoznamu advokátov vedeného Slovenskou advokátskou komorou? Alebo ste advokát a skončila Vám platnosť Vášho advokátskeho preukazu alebo ste preukaz stratili? Ako postupovať pri výmene starého advokátskeho preukazu alebo získaní nového sa dozviete v tomto článku.
Pri príležitosti Európskeho dňa spravodlivosti a Európskeho dňa advokátov Slovenská advokátska komora pozýva advokátskych koncipientov na prednášku spojenú so študijnou prehliadkou ústavov na výkon väzby a trestu odňatia slobody v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici, Prešove a Košiciach.
Od 1.septembra 2019 je účinný nový vzdelávací poriadok koncipientov SAK v časti cyklické vzdelávanie. Koncipientom okrem úvodného seminára a povinných hlavných seminárov, ktorých budú musieť za 3 roky absolvovať 6, pribudli aj praktické semináre. Praktické semináre sú jednodňové a tematicky nadväzujú na absolvovaný hlavný seminár.
Dňa 15. marca 2019 bolo predsedníctvom Slovenskej advokátskej komory prijaté uznesenie, ktorým sa schválil Vzdelávací poriadok advokátskych koncipientov. Toto uznesenie prinieslo niekoľko zmien a v dnešnom článku Vám predstavíme, o aké sa jedná.
Povinnosťou Slovenskej advokátskej komory je napomáhať budovaniu právneho štátu aj efektívnym rešpektovaním právnych predpisov. Aj napriek tomu, že prijatá novela zákona o advokácii je podľa nás z dôvodu retroaktivity protiústavná, budeme rešpektovať platný právny stav a urobíme všetko pre to, aby sme vedeli zabezpečiť riadnu aplikáciu schválenej novely a proaktívne prijať všetky opatrenia na jej úspešnú realizáciu.
Dňa 31.1. 2019 bola v Národnej rade SR schválená novela zákona o advokácii, ktorá skracuje 5 ročnú koncipientsku prax na 3 ročnú. Problémom ale je to, že v dôsledku legislatívnej chyby bola stanovená účinnosť tohto zákona na 1.1,2019, teda so spätným účinkom predchádzajúcim platnosti resp. dňu schválenia zákona v Národnej rade. Bude to prekážka podpísania prezidentom? Pýtali sme sa ústavných právnikov.