#kolúzna väzba

Väzba nie je trest
Hoci dnešná právna úprava poskytuje v odôvodených prípadoch modernú a humánnejšiu náhradu väzby, ako napr. nosenie elektronického monitorovacieho systému, prax ukazuje pomerne veľkú neochotu súdov využívať tieto prostriedky náhrady väzby. Väzba však má byť prostriedok ultima ratio, to znamená, že za splnenia zákonom daných predpokladov je možné o použití tohto inštitútu uvažovať až ako o najkrajnejšom riešení.

Súd porušil právo sudkyne na osobnú slobodu
Ústavný súd SR rozhodol, že v prípade Moniky Jankovskej bolo porušené jej právo na osobnú slobodu. Dôvody kolúznej väzby neboli totiž podľa Ústavného súdu SR postavené na konkrétnych a zrozumiteľných argumentoch. Prečítajte si viac v dnešnom článku.

Humanizácia podmienok väzby
Podmienky, v akých sa nachádzajú obvinené a odsúdené osoby, sú na Slovensku dlhodobo kritizované. Ministerstvo spravodlivosti SR pristúpilo k prvému kroku humanizácie a zmierňovania obmedzení osôb vo výkone väzby, o ktorých sa viac dočítate v článku.

Kolúzna väzba – zmeny podmienok aj lehoty trvania
Vláda SR schválila návrh Ministerstva spravodlivosti SR na úpravu Trestného poriadku, ktorým sa zavádzajú zmeny súvisiace s kolúznou väzbou. Bližšie o zmenách, medzi ktoré patrí aj úprava lehoty trvania väzby a stanovenie vyššieho štandardu náležitostí pre návrh na vzatie obvineného do väzby, sa dočítate v dnešnom článku.

Ústavný súd nariadil prepustenie advokáta z väzby
Ústavný súd SR nariadil Najvyššiemu súd SR, aby advokáta JUDr. Martina Ribára bezodkladne prepustil z väzby na slobodu. Z akých dôvodov tak Ústavný súd rozhodol sa dočítate v dnešnom článku.