#judikatúra

Ústavnoprávne kritériá pre zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti Právo

Ústavnoprávne kritériá pre zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti

Napriek skutočnosti, že do právomoci Ústavného súdu Českej republiky nepatrí preskúmavanie správnosti podústavného práva, nepreskúmava teda bežnú zákonnosť, ale dozoruje nad ochranou ústavnosti, vo svojej judikatúre vymedzil kritériá, na ktoré by mali všeobecné súdy prihliadať, a to v konaniach týkajúcich sa maloletých. 

nahota ako ľudské právo Právo

Patrí nahota medzi ľudské práva?

Európsky súd pre ľudské práva dňa 28.10.2014 rozhodol, že britské orgány nepochybili, keď opakovane zadržali a následne potrestali jedného z tamojších občanov za to, že sa pohyboval na verejnosti úplne nahý. 

verejné pohoršenie Právo

Definícia vzbudenia verejného pohoršenia

V článku vám ponúkame zaujímavý judikát českého Najvyššieho správneho súdu, ktorý sa vo svojom obsahu zoberá podstatou definície vzbudenia verejného pohoršenia, za ktoré môžete aj u nás dostať sankciu v prípade, ak sa dopustíte priestupku proti verejnému poriadku.

Čas života plynie každeému z nás. Právo

Trestnosť eutanázie v SR

Existuje viacero foriem vykonania eutanázie ako protiprávneho konania, ktorým možno osobe dopomôcť k privodeniu smrti. Akého trestného činu sa môžete dopustiť ak vykonáte eutanáziu, resp. čo všetko slovenský Trestný zákon považuje v tejto problematike za trestné?

Právne predpisy Nezaradené

Spletitosti právneho poriadku si vyžadujú radu odborníka

Právny poriadok je jedným z viacerých normatívnych systémov uplatňujúcich sa v spoločnosti. Na rozdiel od iných systémov (ako napr. náboženstvo, etika) sa však vyznačuje monizmom, štátnym donútením a štátom stanovenou alebo uznanou formou. Je systémom, ktorý ovplyvňuje naše každodenné životy (či už v osobnom, ale aj pracovnom prostredí), preto je dôležité poznať ho čo najlepšie. To však nie je vždy jednoduché. Legislatíva je v mnohom komplikovaná. Neznalosťou alebo nesprávnym pochopením právnych predpisov často dochádza v praxi k právnym problémom.

Hedviga Malinová Právo

Prípad Hedvigy Malinovej: ide o vykonštruovanú politickú kauzu, ktorá sa dostala až pred súd?

Po siedmich rokoch ťahaníc medzi politikmi o tom či Hedviga Žáková Malinová je obeťou alebo páchateľom trestného činu sa prípad dostal z prípravného konania na základe obžaloby prokurátora až na súd. Celá kauza sa stala dlhoročne úspešne medializovanou najmä kvôli všestrannej argumentácií politikov a vďaka „maďarsko-slovenskej karte“, keďže Hedviga Žáková Malinová tvrdí, že cestou do školy ju zbili dvaja mladíci zato, že rozprávala po maďarsky. Slovenská republika sa jej na základe konania pred ESĽP v roku 2012 ospravedlnila a uzavrela zmier. Dnes v roku 2014 ju tá istá Slovenská republika obžalovala z trestného činu. Je nemožné možným? Najprv bola obeťou, potom obvinenou a dnes je obžalovanou. Stane sa nakoniec odsúdenou?

Vyčerpanie všetkých oprávnych prostriedkov Právo

ÚS ČR: ústavná sťažnosť, ktorej v trestnej veci nepredchádzalo dovolanie, nie je prípustná

Plénum Ústavného súdu ČR dňa 4. marca 2014 vydalo stanovisko (sp. zn. Pl. ÚS- st. 38/14) k prípustnosti ústavnej sťažnosti, ktorej v trestnej veci nepredchádzalo dovolanie.

rasové perzekúcie Právo

ÚS ČR: K podmienke rasovej perzekúcie podľa zákona o mimosúdnych rehabilitáciách

Ústavný súd vyhlásil nález (sp. zn. I. ÚS 2430/13), ktorým vyhovel ústavnej sťažnosti Kristiny Colloredo - Mansfeldovej a zrušil predchádzajúce rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR, krajského súdu a okresného súdu v jej veci.