# judikatúra EÚ
Súdny dvor 11. júna 2020 rozhodol o odvolaní Komisie a Slovenska proti rozsudku Všeobecného súdu z februára 2018, ktorým vyhovel žalobe slovenskej poisťovni Dôvera a zároveň potvrdil rozhodnutie Komisie z roku 2014.
Homofóbne vyhlásenia predstavujú diskrimináciu v zamestnaní a povolaní. Musí ich však urobiť osoba, ktorá je alebo môže byť vnímaná ako osoba, ktorá má rozhodujúci vplyv na náborovú politiku určitého zamestnávateľa. Takto rozhodol Súdny dvor v jednom zo svojich najnovších rozhodnutí. Uviedol tiež, že v takom prípade môže vnútroštátne právo stanovovať, že združenie má právo podať žalobu o náhradu škody, aj keď v prípade nie je identifikovateľná žiadna poškodená osoba.
Dnes vám priblížime priebeh sporu, ktorý vznikol medzi Komisiou a Maďarskom, podľa ktorých je aj pomenovaný. Týka sa vysokej školy, ktorá sídlila v Maďarsku pod záštitou známeho finančníka Georga Sorosa a ktorá bola podľa názorov mnohých advokátov vystavená silnej diskriminácii. Pozrime sa teda, o čo v tomto stále otvorenom spore ide a aké sú názory Generálnej advokátky Juliane Kokott.
Životné prostredie je téma, s ktorou sa v médiách stretávame deň čo deň viac a viac. Veľa krajín je viazaných rozsudkami týkajúcimi sa práve životného prostredia a Grécko je jednou z nich. To sa však rozhodlo si povinnosti neplniť. Čítajte a dozviete sa o aké povinnosti išlo a akú sankciu uznal Súdny dvor za primeranú.
Pred niekoľkými mesiacmi sme Vás informovali o prípade nemeckého označenia, ktoré ako predmet prihlášky ochrannej známky Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) zamietol. Dôvodom bolo, že až príliš pripomínal anglické pejoratívum. Po počiatočných sporoch a názore generálneho advokáta tu dnes máme aj konečný výsledok.
Naozaj viete o všetkých informáciách, ktoré si Facebook o Vás zachováva? Pokiaľ nie, Facebook umožňuje funkciu stiahnuť a archivovať si svoje osobné dáta. Môžete tak kedykoľvek urobiť prostredníctvom všeobecných nastavení svojho účtu a my Vám formou tohto článku priblížime čo všetko tam môžete nájsť.
V rozsudku Generics (UK) a i. (C-307/18), vyhlásenom 30. januára 2020, Súdny dvor spresnil kritériá uplatniteľné na kvalifikáciu dohôd o urovnaní sporov medzi majiteľom farmaceutických patentov a výrobcami generických liekov v súvislosti so zákazom postupov alebo dohôd, ktorých cieľom alebo účinkom je obmedzenie hospodárskej súťaže (článok 101 ZFEÚ) a zneužitie dominantného postavenia (článok 102 ZFEÚ).
Airbnb, ako jeden z najznámejších sprostredkovateľov ubytovania občas pri svojich doplnkových službách zájde aj nad rámec internetovej platformy. Ak internetová platforma začne ponúkať osobné sprostredkovanie zamestnancami platformy ide ešte stále o službu poskytnutú na diaľku? A možno vôbec takúto platformu legislatívne obmedziť na úrovni členského štátu či od nej vyžadovať špeciálny preukaz na sprostredkovanie služieb? Súdny dvor sa týmito otázkami zaoberal v prípade medzi francúzskym združením a spoločnosťou Airbnb.