#judikát

Neústavnosť súdneho pingpongu
Sťažovateľka podala na Ústavný súd ČR ústavnú sťažnosť, v ktorej namietala, že okresný súd opakovane dospel k záveru priaznivému pre ňu, a len v dôsledku neprípustného tlaku krajského súdu ju nakoniec uznal vinnou. Ako sa ústavný súd postavil k opakovanému vracaniu veci odvolacím súdom súdu prvého stupňa?

Schválenie očkovania maloletého súdom
Témou dnešného článku je rozhodnutie Mestského súdu v Brne, ktorý sa zaoberal tým, či poručník maloletého potrebuje súhlas súdu k tomu, aby maloletému bola aplikovaná vakcína proti chrípke.

Výpoveď kajúcnika ako podklad pre odsúdenie
Prípad týkajúci sa problematiky spolupracujúcich obvinených posudzoval Európsky súd pre ľudské práva vo veci Erik Adamčo vs Slovenská republika. Nespravodlivosť trestného konania, v ktorom bol sťažovateľ odsúdený v dvoch bodoch za spoluúčasť na vražde, mala spočívať v úlohe, ktorú v tomto konaní zohrávali dôkazy od spolupáchateľov, ktorí súhlasili so spoluprácou s prokuratúrou výmenou za imunitu alebo iné výhody.

Ako správne označiť osobu žalovaného?
Najvyšší súd Slovenskej republiky sa v tomto prípade zaoberal tým, ako správne označiť osobu žalovaného v podaní adresovanom súdu v prípade, ak identifikačné údaje žalovaného druhá strana sporu nepozná. V podaní totiž žalobca označil žalovaného len ako osobu, ktorá je držiteľom osobného motorového vozidla s presne špecifikovanou EČV.

Premlčanie majetkového práva na prevod vlastníctva bytu
Je právo nájomcu na prevod vlastníckeho práva k bytu v zmysle § 29 ods. 8 zákona č. 182/1993 Z. z. majetkovým právom, ktoré sa premlčuje? Ak áno, začína podaním novej žiadosti plynúť nová premlčacia lehota na uplatnenie tohto práva na súde? O vyriešení tejto otázky rozhodol senát občianskoprávneho kolégia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.

Trestnoprávna zodpovednosť za právny názor
Vyvodzovaním trestnoprávnej zodpovednosti úradníkov za právny názor a vydávanie rozhodnutí pri výkone svojich funkcií sa zaoberal Ústavný súd ČR vo svojom aktuálnom náleze.

Reforma poľského súdnictva porušuje právo Únie
Po tom, ako Poľsko 20. decembra 2019 prijalo zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú vnútroštátne právne predpisy o organizácii všeobecných súdov, správnych súdov a Najvyššieho súdu, podala Európska komisia žalobu o nesplnenie povinnosti, v ktorej navrhovala, aby Súdny dvor vyhlásil, že režim zavedený touto novelou porušuje viaceré ustanovenia práva Únie.

Zhabanie veci v rámci trestného konania
Ústavný súd Českej republiky sa v jednom zo svojich nálezov zaoberal problematikou zhabania veci v kontexte ochrany vlastníckeho práva vlastníka tejto veci, ktorý súčasne nebol páchateľom trestného činu.