#judikát

Odplata za užívanie prístupovej cesty
V konaní pred všeobecnými súdmi bol sťažovateľ v postavení žalovaného v spore o zaplatenie bezdôvodného obohatenia. Dôvodom vzniku bezdôvodného obohatenia mala byť skutočnosť, že sťažovateľ užíval v období rokov 2011 a 2012 prístupovú cestu vo vlastníctve žalobcu, ktorá bola jedinou prístupovou komunikáciou k nehnuteľnostiam sťažovateľa.

Zodpovednosť za pochybenie pri prenatálnom vyšetrení
Český Najvyšší súd sa zaoberal tzv. wrongful birth žalobou, t. j. žalobou za zanedbanie povinnej starostlivosti podaná rodičmi dieťaťa narodeného s vrodenou chybou proti lekárovi alebo poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, ktorých údajná nedbanlivosť pripravila rodičov o možnosť urobiť informované rozhodnutie.

Sloboda prejavu sudcu
Sloboda prejavu patrí medzi jeden z najdiskutovanejších aspektov výkonu jeho funkcie, kde na jednej strane musí sudca zachovávať zdržanlivosť, na strane druhej však nemôže byť toto právo obmedzované iba z titulu jeho profesie. Slobodou prejavu sudcu sa zaoberal Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo veci Sarısu Pehlivan proti Turecku v sťažnosti č. 63029/19.

Náhrada škody pri dohode o vine a treste
Zaujímavý prípad v súvislosti s náhradou škody nastal v Českej republike, kde sa takáto náhrada škody posudzovala v súvislosti s dohodou o vine a treste.

Posúdenie ústavnosti ustanovenia § 363
V dnešnom príspevku sme sa bliźšie pozreli na posúdenie ústavnosti neslávne známeho § 363 Trestného poriadku Ústavným súdom SR. Prečitajte si viac o samotnom návrhu aj náleze ústavného súdu.

Náhrada väzby pre rodiča maloletého
Väzba má slúžiť ako prostriedok ultima ratio, teda až ako krajná možnosť po márnom vyčerpaní všetkých miernejších surogátov väzby. Práve tieto alternatívy väzobného stíhania, ktoré nezasahujú tak intenzívne do práv jedinca ako väzba, by sa mali použiť aj pri zohľadnení potrieb jemu blízkych. Obdobnú vec posudzoval Ústavný súd ČR kde meritum veci tvorilo nahradenie väzby rodiča z dôvodu starostlivosti o maloletého syna.

Pracovná zmluva ako simulovaný právny úkon
Témou dnešného článku je rozsudok Najvyššieho súdu Českej republiky, ktorý musel posúdiť uzatvorenie simulovanej pracovnej zmluvy a na to nadväzujúce možné neplatné okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa.

Spoločenstvo vlastníkov bytov nemôže zakázať krátkodobé prenájmy
Môže spoločenstvo vlastníkov bytov obmedziť vlastníka bytu pri prenechaní bytu do krátkodobého prenájmu, napr. formou Airbnb? Aj o tejto otázke rozhodoval Najvyšší súd ČR, prečítajte si viac.