#judikát

verejné pohoršenie Právo

Definícia vzbudenia verejného pohoršenia

V článku vám ponúkame zaujímavý judikát českého Najvyššieho správneho súdu, ktorý sa vo svojom obsahu zoberá podstatou definície vzbudenia verejného pohoršenia, za ktoré môžete aj u nás dostať sankciu v prípade, ak sa dopustíte priestupku proti verejnému poriadku.

Hedviga Malinová Právo

Prípad Hedvigy Malinovej: ide o vykonštruovanú politickú kauzu, ktorá sa dostala až pred súd?

Po siedmich rokoch ťahaníc medzi politikmi o tom či Hedviga Žáková Malinová je obeťou alebo páchateľom trestného činu sa prípad dostal z prípravného konania na základe obžaloby prokurátora až na súd. Celá kauza sa stala dlhoročne úspešne medializovanou najmä kvôli všestrannej argumentácií politikov a vďaka „maďarsko-slovenskej karte“, keďže Hedviga Žáková Malinová tvrdí, že cestou do školy ju zbili dvaja mladíci zato, že rozprávala po maďarsky. Slovenská republika sa jej na základe konania pred ESĽP v roku 2012 ospravedlnila a uzavrela zmier. Dnes v roku 2014 ju tá istá Slovenská republika obžalovala z trestného činu. Je nemožné možným? Najprv bola obeťou, potom obvinenou a dnes je obžalovanou. Stane sa nakoniec odsúdenou?

Vyčerpanie všetkých oprávnych prostriedkov Právo

ÚS ČR: ústavná sťažnosť, ktorej v trestnej veci nepredchádzalo dovolanie, nie je prípustná

Plénum Ústavného súdu ČR dňa 4. marca 2014 vydalo stanovisko (sp. zn. Pl. ÚS- st. 38/14) k prípustnosti ústavnej sťažnosti, ktorej v trestnej veci nepredchádzalo dovolanie.

rasové perzekúcie Právo

ÚS ČR: K podmienke rasovej perzekúcie podľa zákona o mimosúdnych rehabilitáciách

Ústavný súd vyhlásil nález (sp. zn. I. ÚS 2430/13), ktorým vyhovel ústavnej sťažnosti Kristiny Colloredo - Mansfeldovej a zrušil predchádzajúce rozhodnutie Najvyššieho súdu ČR, krajského súdu a okresného súdu v jej veci.

Porušenie práva na spravodlivý proces Právo

Porušenie práva na spravodlivý proces – nesprávna aplikácia právneho predpisu a svojvoľný spôsob hodnotenia dôkazu všeobecným súdom

V náleze Ústavného súdu Slovenskej republiky (ďalej len „ÚS SR“) zo dňa 23. januára 2014, sp. zn. IV. ÚS 562/2013 bolo konštatované porušenie práva na súdnu ochranu (čl. 46 ods. 1 Ústavy SR), a zároveň porušenie práva na spravodlivý proces (čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd) z dôvodu nesprávnej aplikácie právneho predpisu všeobecným súdom a jeho ústavne neakceptovateľným hodnotením dôkazu.

Mikuláš Vareha Právo

„Kráľ Zemplína“ Vareha dostal definitívny verdikt: 11 rokov natvrdo.

Najvyšší súd Slovenskej republiky dňa 27. 2. 2014 rozhodol o vine a treste veľkopodnikateľa Mikuláša Varehu známeho fiktívnym obchodovaním s netradičnými komoditami akými sú napríklad lykožrúty smrekové, poľné bažanty a pod., na základe čoho štátu vznikli miliónové škody. Ako rozhodol Najvyšší súd SR a akú výšku škody spôsobil tzv. kráľ Zemplína svojim protiprávnym konaním?

Mikuláš Vareha Právo

Rozsudok vo veci „lykožrútov“, Mikuláš Vareha dostal trest 11 rokov nepodmienečne

Špecializovaný trestný súd dňa 23. 1. 2014 rozhodol o vine a treste veľkopodnikateľa Mikuláša Varehu, ktorý sa „preslávil“ fiktívnym obchodovaním s netradičnými komoditami akými sú napríklad lykožrúty smrekové alebo poľné bažanty na základe čoho štátu vznikli miliónové škody. Koľko mu súd uložil rokov vo výkone trestu odňatia slobody a v akej výške bude musieť zaplatiť svoj peňažný trest?  

Regulované nájomné Právo

ESĽP rozhodol, že regulované nájomné nie je v súlade s Dohovorom

Pred niekoľkými dňami sme Vás informovali, že ESĽP prijal na ďalšie konanie sťažnosť týkajúcu sa regulácie regulovaného nájomného. Dnes, t. j. 28. januára ESĽP vo veci rozhodol.