#judikát

Vážnosť vôle Právo

Z judikatúry Ústavného súdu ČR: nedostatok vážnosti vôle

Ústavný súd Českej republiky (ďalej len „ÚS ČR“) sa zaoberal prípadom, kedy zdravotne postihnuté osoby (nevidiace) podpísali zmluvu o úvere, pričom v predmetnej zmluve bol uvedený nesprávny účet, na ktorý sa malo plniť. Išlo o účet ich známeho, ktorý im pomáhal s uzavretím zmluvy o úvere. Samozrejme, peniaze od známeho už nevideli. Poďme sa na danú ústavnú sťažnosť pozrieť bližšie. 

Odporovateľný úkon Právo

Je výklad pojmu „vymáhateľná pohľadávka“ v judikatúre slovenských súdov v súlade s Ústavou SR?

Ústavnému súdu SR bol doručený návrh Okresného súdu Žilina na začatie konania o súlade právnych predpisov týkajúci sa nesúladu ustanovenia § 42a Občianskeho zákonníka z dôvodu rozporu s čl. 1 ods. 1, čl. 20 ods. 1 a 4 Ústavy SR. Prečo je podľa názoru všeobecného súdu predmetné ustanovenie protiústavné?

slobdný prístup k informáciám Právo

Zákaz zneužívania práva v rámci slobodného prístupu k informáciám

Rozsudkom Najvyššieho súdu SR zo dňa 12. marca 2014, sp. zn. 3 Sži/4/2014 sa prelomovo judikovalo, že nie všetky žiadosti, ktoré orgány verejnej moci dostanú od žiadateľov sú oprávnené, resp. také, ktoré je orgán verejnej moci povinný vybaviť. 

sloboda prejavu Právo

Sloboda prejavu vs. ochrana osobnosti

Určite jedna z najzaujímavejších otázok na poriadnu diskusiu právnikov je otázka, či má prednosť právo na slobodu prejavu alebo právo na ochranu osobnosti. Prečítajte si zaujímavé rozhodnutie Ústavného súd ČR, ktorého obsahom sú tieto práva.

Právo

Získanie informácií z mobilného telefónu a príkaz na vydanie ich obsahu

Prinášame rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky zaujímavé z hľadiska procesných úkonov pri získavaní dôkazov z odňatého, resp. vydaného mobilného telefónu ako veci dôležitej pre trestné konanie.

Dve strany mince a výpoveď pracovnej zmluvy Pracovné právo

Dve strany mince a výpoveď pracovnej zmluvy

Ústavný súd ČR rozhodoval vo veci porušenia základných ľudských práv a slobôd vo veci výpovede pracovnej zmluvy učiteľky. 

Ústavnoprávne kritériá pre zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti Právo

Ústavnoprávne kritériá pre zverenie dieťaťa do osobnej starostlivosti

Napriek skutočnosti, že do právomoci Ústavného súdu Českej republiky nepatrí preskúmavanie správnosti podústavného práva, nepreskúmava teda bežnú zákonnosť, ale dozoruje nad ochranou ústavnosti, vo svojej judikatúre vymedzil kritériá, na ktoré by mali všeobecné súdy prihliadať, a to v konaniach týkajúcich sa maloletých. 

nahota ako ľudské právo Právo

Patrí nahota medzi ľudské práva?

Európsky súd pre ľudské práva dňa 28.10.2014 rozhodol, že britské orgány nepochybili, keď opakovane zadržali a následne potrestali jedného z tamojších občanov za to, že sa pohyboval na verejnosti úplne nahý.