#interrupcie

Vybrané aspekty interrupcií na Slovensku prizmou vývoja práva v období od 1948 do 1993
Otázky prípustnosti a zákazu umelého prerušenia tehotenstva patria medzi najstaršie etické, spoločenské a právne dilemy v dejinách ľudstva. Tento článok mapuje právnu úpravu účinnú na území Slovenska v časových medziach od februárového komunistického prevratu v roku 1948 po vznik súčasnej republiky. Zvolený časový rámec reflektuje vôbec prvé obdobie, kedy na území Slovenska bolo zlegalizované umelé prerušenie tehotenstva, čo malo za priamy následok rozvoj legislatívy regulujúcej oblasť interrupcií.

Otázka prerušovaného tehotenstva a reprodukčných práv žien
Národná rada Slovenskej republiky tento rok rozhoduje o návrhoch zákonov, ktoré podľa ich predkladateľov majú znížiť počet potratov aj napriek faktu, že na Slovensku počet zákrokov každým rokom klesá.

Počas pandémie bolo zasiahnuté do reprodukčných práv žien
Pandémia COVID-19 výrazne zasiahla nielen do slovenskej ekonomiky, ale došlo aj k porušeniu viacerých ľudských práv. Jedným z najhlasnejších bol zásah do reprodukčných práv žien súvisiacich s výkonom umelého prerušenia tehotenstva. Mnohí vládni predstavitelia na preukázané zásahy zareagovali otvorením spoločenskej diskusie o potrebe obmedzenia prístupu žien k interrupciám. V dnešnom článku sa preto budeme venovať otázkam, aké sú súčasné pravidlá interrupcií, ako sa do nich v čase pandémie zasiahlo, ale aj o tom, aké sú predstavy o budúcnosti umelého prerušenia tehotenstva poslancov NR SR.