# informácie
Témou článku je Nález Ústavného súdu Českej republiky, v ktorom sa Ústavný súd zaoberal porušením základného práva sťažovateľa na informácie. Z dôvodu náročnosti vyhľadania požadovaných informácií požadovalo Policajné prezídium Českej republiky uhradiť vysoký poplatok za ich poskytnutie. Sťažovateľ však tento poplatok odmietol zaplatiť a tvrdil, že údaje sú pre políciu ľahko získateľné. Prečítajte si, ako sa s prípadom vysporiadal Ústavný súd.
Napriek štedrému priestoru, ktorý žiadateľom o informácie súčasné znenie infozákona ponúka, mnohí z nich, a to najmä novinári, bývajú pri svojich žiadostiach odbíjaní strohými odpoveďami orgánov verejnej správy. O tom, či je možné informáciu nesprístupniť len preto, že by jej zverejnením došlo k porušeniu autorských práv alebo či záujem verejnosti na sprístupnení určitých informácií by nemohol ochranu autorských práv aj prevážiť, sa dočítate v dnešnom článku.
Na čo všetko by si mali dávať pozor vodiči na cestách do Chorvátska a čo robiť v prípade dopravnej nehody ?
Široké spektrum možností komunikácie ako aj mobilita komunikačných zariadení doviedla legislatívu do podoby, ktorá je výsledkom reakcie práva na rozvoj komunikačných prostriedkov a s tým súvisiacich spôsobov komunikácie. Práve rôznorodosť komunikácie prezentovaná nielen technickou pluralitou zariadení, ale aj komunikačných rozhraní a operátorov sa stali materiálnym základom pre potrebu vysporiadania otázok súvisiacich s komunikáciou a jej prevádzkou v legislatíve samotnej.