# HDP
Výskum a vývoj patria k prioritám EÚ, vďaka svojej nevyhnutnosti pre dlhodobý udržateľný rozvoj krajín. Empirické výskumy poukazujú na závislosť rastu produktivity od hrubých domácich výdavkov na výskum a vývoj vyjadrených ako percento HDP (napr. Coccia 2009). Lisabonská stratégia EÚ stanovila štátom únie ako cieľ vynaložiť 3 % HDP na výskum a vývoj. Keďže tento cieľ nebol do pôvodného termínu roku 2010 splnený, nová stratégia Európa 2020 ho znovu adoptovala ako jeden z piatich kľúčových cieľov pre EÚ.
Inflácia v eurozóne zaznamenala podľa predbežného marcového odhadu ďalšie spomalenie, keď klesla z februárových 0,7 % na 0,5 % medziročne. Inflácia sa tak stále viac vzďaľuje od cieľa ECB, ktorý je na úrovni 2 %.
Miera nezamestnanosti na Slovensku podľa ÚPSVaR vo februári klesla z januárových 13,6 % na 13,5 %. K nižšej nezamestnanosti prispel najmä menší počet nových uchádzačov o prácu. Naopak, počet uchádzačov umiestnených na trhu práce bol vyšší než pred rokom. Nezamestnanosť klesala aj po sezónnom očistení. Nezamestnanosť ďalej pokračovala v miernom poklese, ktorý začal v polovici minulého roka. Ten je však zrejme spojený najmä s odchodom nezamestnaných do zahraničia čo ukázal aj posledný prieskum VZPS.
Prinášame Vám ďalší týždenný prehľad ekonomických noviniek z 49. týždňa tohto roku v ktorom sa, okrem iného, pozrieme na mieru inflácie v Eurozóne, štruktúru slovenského HDP za tretí kvartál 2013, či najnovšie udalosti na akciových trhoch.
Minulý týždeň boli v Eurozóne zverejnené výsledky HDP za tretí kvartál. Kým Eurozóna mierne zaostala za očakávaniami trhov, HDP na Slovensku rástol tempom, ktorý sa trhom očakával.
Nedávne informácie o odsune vojsk NATO z Afganistanu vyvoláva niekoľko otáznikov ako to bude s Afganistanom vyzerať po roku 2014. Aktuálne stojí Afganistan pred ťažkou úlohou a tou je určenie si svojho vlastného osudu. Od útoku NATO sa ekonomická situácia kontinuálne zlepšuje, je však otázne do akej miery to dokáže pritiahnuť veľké zahraničné investície a celkovo tak zvýšiť dramatickejšie životnú úroveň samotných obyvateľov Afganistanu. Pozrime sa preto na to ako sa situácia v Afganistane zmenila od roku 2001, kedy NATO začalo s ofenzívou v Afganistane a ako to vyzerá s ekonomickou situáciou v krajine v súčasnosti.