#finančný trh

Bankový odvod sa zdvojnásobí
Minister financií Ladislav Kamenický predloží na stredajšie rokovanie vlády návrh na zdvojnásobenie osobitného odvodu vybraných finančných inštitúcií s účinnosťou od budúceho roka. Je to opatrenie, ktoré prinesie dodatočné zdroje do štátnych finančných aktív. Súčasťou novely zákona bude aj predĺženie účinnosti tohto odvodu.

Novela zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu skrýva viaceré riziká
V posledných dňoch v médiách zarezonoval návrh novely zákona o riešení krízových situácií na finančnom trhu. Do popredia vystupuje najmä zásah do oblasti bankového tajomstva. Podľa navrhovanej úpravy majú byť bankové subjekty povinné raz ročne poskytovať v elektronickej podobe informácie, tvoriace predmet bankového tajomstva, o klientoch, ktorí sú právnickými osobami alebo podnikateľmi, a to na základe písomnej žiadosti Ministerstva financií alebo Finančného riaditeľstva.

Sú Initial Coin Offering legitímnym nástrojom na zlepšenie flexibility kapitálového trhu?
Initial Coin Offering, v skratke ICO, je spôsob crowdfundingu spojený s technológiou založenou na blockchaine, ktorý prostredníctvom tokenov umožňuje každému kto ovláda základy „browsovania“ po internete participovať na crowdfundingu rôznych projektov a benefitovať z ich úspechu.

Islamské financie a bankovníctvo II.: zákaz úroku a špekulácie
Jedným zo základných pilierov islamského finančníctva je rešpektovanie zákazu akéhokoľvek prírastku na istinu pohľadávky (riba), čo v praktickom hľadisku znemožňuje veriteľovi účtovať na úver úrok. Druhým podstatným odlišovateľom je zákaz nadmernej neistoty v transakciách (gharar), v dôsledku ktorého musia transakcie prebiehať v reálnej ekonomike a nielen na čisto špekulatívnej báze obchodovania s rizikom, resp. s náhodou. V neposlednom rade, ak aj financovanie prebieha v súlade so šaríou, je tiež nutné dbať na to, aby sa netýkalo komodít alebo aktivít, ktoré sú moslimom zakázané.

Daň z finančných transakcií
Už v roku 2011 navrhla Európska komisia zaviesť tzv. daň z finančných transakcií, čo sa však stretlo s veľkým odporom. Dnes je však situácia iná a na stole leží smernica, ktorá zavádza daň z finančných transakcií. Tú dnes podporuje len 11 krajín Európskej únie, avšak vrátane Nemecka, Francúzska a Slovenska. Obrovským kritikom tohto návrhu je Spojené kráľovstvo. Znamená táto daň zemetrasenie v Európskej únii? Čo vlastne zdaňuje a aké sú motívy jej zavedenia? O tom je táto analýza.
![By RMajouji at en.wikipedia [CC-BY-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], from Wikimedia Commons](/img-upl/2024/08/7d0d25bfcaa1421c2931a4f0387462aa.webp?resolution=133&s=jpg)
Finančný trh vo finančnom práve
Žijeme v 21. storočí, v ktorom na nás dopady finančného trhu číhajú na každom kroku a ani o tom nevieme. Táto časť preto v krátkosti zadefinuje finančný trh, tak, aby tomu každý porozumel a každý si vedel predstaviť v základných rámcoch jeho fungovanie v oblasti práva.