#európsky súdny dvor

CVRIA - SÚHRN konaní: 3.-14. september 2018
Právne Noviny vám v spolupráci so Súdnym dvorom Európskej únie prinášajú priebežný súhrn konaní a rozhodnutí Súdneho dvora EÚ.

Čo sa to deje s justíciou v Poľsku. Ďalšia reakcia zo zahraničia.
Stanovisko Výkonnej rady Európskej siete súdnych rád k situácii v poľskej justícii Výkonná rada Európskej siete súdnych rád ponúka svoju pomoc a úplnú podporu poľským sudcom v týchto ťažkých časoch.

CVRIA: Le Penová musí vrátiť takmer 300 tisíc Eur Europarlamentu za fiktívne služby poslaneckej asistentky
Všeobecný súd EÚ potvrdzuje rozsudkom vo veci T-86/17 Marion Le Pen/Európsky parlament rozhodnutie Európskeho parlamentu, ktorým odeuroposlankyne Marine Le Penovej vymáha približne 300 000 eur, ktoré použila nazamestnanie parlamentnej asistentky, a to z dôvodu, že nepreukázala, že uvedenáasistentka skutočne vykonávala túto činnosť.

Konania o porušení práva EÚ: SÚHRN máj 2018
Uplatňovania práva EÚ v prospech občanov únie a firiem. Na tento cieľ dohliada Európska Komisia, ktorá rieši jednotlivé prípady zmierlivo alebo formou žaloby na uplatňovanie práva EÚ známou pod názvom "infringement".

Rozsudok ESĽP v prípade Smolko proti SR
Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o porušení práva na prejednanie veci v primeranej lehote, zaručeného článkom 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Generálny advokát: Migrantov musíme prijať!
Generálny advokát Bot navrhuje, aby Súdny dvor zamietol žaloby Slovenska a Maďarska proti dočasnému mechanizmu povinného premiestnenia žiadateľov o azyl. Tento mechanizmus skutočne a primerane prispieva k tomu, aby mohli Grécko a Taliansko čeliť dôsledkom migračnej krízy z roku 2015.

Špecifiká interpretácie práva EÚ
Právo Európskej únie dnes tvorí svojbytný a autonómny systém s vlastnými špecifickými pravidlami a vzťahmi. Tieto pravidlá ovplyvňujú celkové fungovanie práva EU, najmä jeho aplikáciu, či interpretáciu. Rovnako je nutné si uvedomiť, že právo EU dnes je významným činiteľom pri tvorbe i národnej legislatívy. Žiaľ, aplikačná prax v nových členských krajinách sa do dnešného dňa nedokázala v plnom rozsahu stotožniť s týmito neodškriepiteľnými faktami a častokrát nezohľadňuje špecifiká práva EU ako takého pri interpretácii, či aplikácii i jednoduchého práva. Tento príspevok si kladie za cieľ veľmi stručne zhrnúť podstatné momenty, ktoré si interpret práva EU, ako i interpret domáceho práva formovaného právom EU uvedomiť a zohľadniť pri svojom výklade.

Daňová kontrola a dôkazné bremeno daňového subjektu – rozpor s právom Európskej únie?
Táto analýza poukazuje na potenciálny nesúlad čerstvého rozhodnutia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky s nedávnou judikatúrou Súdneho dvora Európskej únie v súvislosti s dôkazným bremenom pri daňovej kontrole a práve na odpočet dane z pridanej hodnoty. Daňovým subjektom sa preto možno vytvára nový priestor na účinnú ochranu svoju práv.