#Európsky súd pre ľudské práva

Európsky súd pre ľudské práva predstavuje nadnárodný súdny orgán so sídlom v Štrasburgu, ktorý rozhoduje o sťažnostiach týkajúcich sa porušenia práv garantovaných Európskym dohovorom o ľudských právach. Sledujeme rozhodovaciu činnosť súdu, podmienky prijateľnosti sťažností a vykonateľnosť jeho rozsudkov.

Prinášame informácie o podávaní sťažností, analýzy kľúčových rozhodnutí a hodnotenia dopadu judikatúry na slovenský právny poriadok. Naši redaktori vysvetľujú postupy pri vyčerpaní vnútroštátnych opravných prostriedkov.

Informujeme tiež o lehote na podanie sťažnosti, výške priznaného zadosťučinenia a štatistikách úspešnosti žalobcov zo Slovenska. Vďaka našim článkom získate ucelený obraz o fungovaní tohto dôležitého súdneho orgánu Rady Európy.

Občianske právo

Slovensko prehralo v Štrasburgu dva spory týkajúce sa reštitúcií a prieťahov

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) 31. augusta 2018 vyhlásil rozsudky v prípadoch Balogh a ďalší proti Slovenskej republike a Engelhardt proti Slovenskej republike, v ktorých rozhodol v prospech sťažovateľov.​

Občianske právo

ESĽP v prípade Štvrtecký vs. Slovenská republika rozhodol v prospech SR

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vyhlásil rozsudok v prípade Štvrtecký proti Slovenskej republike, ktorým rozhodol, že nedošlo k porušeniu článku 5 ods. 3 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

Občianske právo

Dominka proti Slovenskej republike

​Európsky súd pre ľudské práva 26. apríla 2018 zverejnil svoje rozhodnutie z 3. apríla 2018, ktorým v prípade Dominka proti Slovenskej republike rozhodol v prospech Slovenskej republiky.

Ján Šikuta Lawstyle

ROZHOVOR: Ján Šikuta o Európskom súde pre ľudské práva, korupcii a vymožiteľnosti práva

Sme veľmi radi, že nášmu portálu PravneNoviny.sk poskytla rozhovor významná osobnosť slovenskej právnickej obce, JUDr. Ján Šikuta, Ph.D., bývalý sudca Európskeho súdu pre ľudské práva a terajší sudca Najvyššieho súdu SR. Rozhovor, ktorý prebehol v čase jeho pôsobenia na ESĽP v roku 2013, vás zaujme najmä jeho skúsenosťami s pôsobením v tomto významnom orgáne ochrany základných práv.

Právo

Výživné: 6 ročné prieťahy v konaní opäť zaplatia daňoví poplatníci

"Právnická činnosť je ako cestovanie v čase. Máte pocit, že ste nad prácou strávili hodinu, ale v skutčnosti ubehli už tri." Môže byť však toto konštatovanie ospravedlnením pre šesťročné prieťahy v súdnom konaní o výživnom?

porušenie čl. 6 Dohovoru Právo

ESĽP: nehnuteľný majetok v BSM, konkurzná podstata a chybný postup ústavného súdu

Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok v prípade Ďurďovič a Trančíková proti Slovenskej republike, kde sťažovatelia na základe žaloby o určenie, že nehnuteľný majetok je v ich bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, a teda nemá byť zahrnutý do konkurznej podstaty žalovali Slovenskú republiku najmä pre porušenie článku 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, konkrétne práva na spravodlivé súdne konanie.

Európsky súd pre ľudské práva Právo

Černák vyhral spor so Slovenskou republikou

Európsky súd pre ľudské práva sa stotožnil so sťažnosťou, ktorej obsah bol založený na tvrdení, že obhajcovia Mikuláša Černáka mali neprimerane málo času na prípravu obhajoby. Černákovi však nebolo priznané žiadne finančné odškodné, a tak ako zadosťučinenie mu bude musieť postačiť už len samotné uznanie Európskeho súdu pre ľudské práva, že jeho práva boli porušené.