#európska únia

Work-life balance v Európskej únii (časť I.)
Ústrednou témou pracovnej legislatívy európskych štátov je už od 80-tych rokov minulého storočia problematika pracovného času. V posledných rokoch sa v mnohých krajinách začali presadzovať rôzne spôsoby organizácie práce a pracovného času. Počuli ste už o zero-hours contract či o on-call work?

Daň z finančných transakcií
Už v roku 2011 navrhla Európska komisia zaviesť tzv. daň z finančných transakcií, čo sa však stretlo s veľkým odporom. Dnes je však situácia iná a na stole leží smernica, ktorá zavádza daň z finančných transakcií. Tú dnes podporuje len 11 krajín Európskej únie, avšak vrátane Nemecka, Francúzska a Slovenska. Obrovským kritikom tohto návrhu je Spojené kráľovstvo. Znamená táto daň zemetrasenie v Európskej únii? Čo vlastne zdaňuje a aké sú motívy jej zavedenia? O tom je táto analýza.

EÚ poskytne 200 miliónov na podporu zamestnanosti mladých ľudí
Téma nezamestnanosti mladých ľudí dominuje naprieč celou Európou. Diskusia na európskej úrovni má vyvrcholiť v utorok 12. novembra, kedy sa uskutoční európsky summit, pod záštitou francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda, na ktorom chce francúzsky prezident predstaviť iniciatívu týkajúcu sa zamestnávania mladých ľudí.

Demokratická nočná mora EÚ
Pozreli sme sa na článok z dielne the Economist o snahe Európskej únie čeliť nárastu euroskepticizmu a odstránenia deficitu demokracie. Problematika euroskepticizmu rastie s problémami, ktorým Európska únia musí čeliť. Asi najťažšou skúškou si Európska únia a hlavne Eurozóna prešla v období vrcholiacej dlhovej krízy.

Slovensko po 9 rokoch v EÚ
1. mája ubehlo deväť rokov od vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie. Už deväť rokov sa tak môže Slovensko popýšiť členstvom v najväčšej ekonomike sveta a deväť rokov, čo sa Slováci môžu popri slovenskom občianstve vo svete hrdo preukazovať aj občianstvom Európskej únie. Ako sa Slovensko zmenilo za týchto deväť rokov a aké výhody z členstva v Európskej únie nám plynú?

EÚ po prvý krát hodnotila súdnictvo v členských krajinách
Niektoré krajiny musia urýchliť reformy zamerané na zefektívnenie riešenia občianskych a obchodných vecí. Fungujúce súdnictvo je kľúčovým faktorom z hľadiska prilákania zahraničných investícií a podnikov. Takto vyzerá aktuálne zhrnutie hodnotenia súdnictva, ktoré v týchto dňoch zverejnilia Európska komisia.

Nemecko je lídrom eurozóny
Podľa nedávnej správy OECD sa ekonomická situácia na celom svete postupne zotavuje z ekonomickej krízy, výnimkou ostáva eurozóna. Jedinú svetlú výnimkou spomedzi významnejších štátov eurozóny predstavuje jej najsilnejší motor – Nemecko. Podľa OECD, súčasné problémy Cypru, stále nezažehnaný bankrot Grécka a nelichotivá ekonomická situácia v Španielsku spôsobujú, že sa eurozóna fakticky rozdeľuje.

Daňová kontrola a dôkazné bremeno daňového subjektu – rozpor s právom Európskej únie?
Táto analýza poukazuje na potenciálny nesúlad čerstvého rozhodnutia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky s nedávnou judikatúrou Súdneho dvora Európskej únie v súvislosti s dôkazným bremenom pri daňovej kontrole a práve na odpočet dane z pridanej hodnoty. Daňovým subjektom sa preto možno vytvára nový priestor na účinnú ochranu svoju práv.