#európska únia

Právo

Správa o stave Únie: Skončí sa dvojaká kvalita potravín?

O dvojakej kvalite potravín a spôsoboch jej riešenia sme písali už v tomto článku. Predseda Juncker vo svojej správe o stave Únie v roku 2017 uviedol, že Komisia v nasledujúcich týždňoch predstaví usmernenie k dvojakej kvalite potravín, ktoré vnútroštátnym orgánom na ochranu spotrebiteľa pomôžu dôslednejšie využívať existujúce právo EÚ v tejto oblasti pri odhaľovaní neoprávnených dvojakých noriem kvality potravín.

Právo

Práca v inštitúciách EÚ: Aké existujú pozície?

V našom seriály o možnostiach práce v inštitúciách EÚ sme sa už venovali základným predpokladom ako sa o prácu uchádzať. V tomto článku sa pozrieme na jednotlivé typy pracovných pozícií, ktoré v inštitúciách existujú a na aktuálne výberové konania.

Občianske právo

Ako sa počíta odškodnenie pre cestujúcich ak išlo o let s prestupom?

O právach cestujúcich v leteckej preprave sme už niekoľkokrát hovorili napríklad v tomto článku. Tieto práva sú regulované nariadením EÚ a ich význam pochopíte najmä v dovolenkovom období alebo počas pracovných ciest. Teraz vám však prinášame prelomové rozhodnutie Súdneho dvora EÚ.

Právo

Práca v inštitúciách EÚ: Ako na to?

Práca v inštitúciách Európskej únie je lákavým predpokladom nielen pre zvýšenie profesionálnych schopností, ale aj zlepšenie finančnej situácie. Pre mnohých dobrodrúžstvo, pre iných zase cesta pre vytvorenie trvalej a úspešnej kariéry. Ako sa o prácu v inštitúciách EÚ správne uchádzať?

Žiadatelia o azyl Právo

Homosexualita ako dôvod na udelenie azylu

Ešte v roku 2013 urobil Súdny dvor Európskej únie výraznú zmenu, ktorá sa týka posudzovania podmienok na udeľovanie azylu. Na základe rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie budú musieť štáty pri posudzovaní žiadostí o udelenie azylu skúmať aj to, či žiadateľ vo svojej domovskej krajine nie je utláčaný pre svoju sexuálnu orientáciu. Toto rozhodnutie platí pre všetkých 28 štátov Európskej únie.

Právo

Čo sa to deje v Poľsku? Reagoval už aj náš Najvyšší súd.

Posledné dni by sme mohli prirovnať k precvičovaniu práva EÚ a jeho prostriedkov, ktorými sa vymáha dodržiavanie Zmluvy o fungovaní Európskej únie a sekundárneho práva. Všetko nasvedčuje tomu, že Európska Komisia použije veľmi nepopulárny a ojedinelý prostriedok vymoženia práva EÚ a to žalobu Infringementu.

Právo

EÚ pripravuje žalobu voči štátom odmietajúcim imigrantov

Európska komisia tento týždeň zaslala Českej republike, Maďarsku a Poľsku odôvodnené stanoviská pre nesplnenie ich právnych záväzkov týkajúcich sa premiestňovania imigrantov. Napriek tomu, že Komisia tieto tri krajiny opakovane vyzývala na prijatie opatrení a minulý mesiac proti nim začala konanie o porušení právnych predpisov, tieto tri krajiny porušujú aj naďalej právne povinnosti a neberú ohľad na svoje záväzky voči Grécku, Taliansku a ďalším členským štátom.

Právo

Generálny advokát: Migrantov musíme prijať!

Generálny advokát Bot navrhuje, aby Súdny dvor zamietol žaloby Slovenska a Maďarska proti dočasnému mechanizmu povinného premiestnenia žiadateľov o azyl. Tento mechanizmus skutočne a primerane prispieva k tomu, aby mohli Grécko a Taliansko čeliť dôsledkom migračnej krízy z roku 2015.