#european law

Slovensko a EÚ: priamy účinok smerníc Európske právo

Slovensko a EÚ: priamy účinok smerníc

V dnešnom vydaní seriálu Slovensko a EÚ sa budeme venovať právnym aktom Európskej únie, konkrétne smerniciam a ich priamemu účinku v členských štátoch. 

Slovensko a EÚ: priamy účinok smerníc Európske právo

Slovensko a EÚ: priamy účinok smerníc

V dnešnom vydaní seriálu Slovensko a EÚ sa budeme venovať právnym aktom Európskej únie, konkrétne smerniciam a ich priamemu účinku v členských štátoch. 

Právo

Aj vy máte možnosť ovplyvniť ochranu nášho súkromia právom na zabudnutie

Súčasťou Zákona o ochrane osobných údajov spomedzi vysokej škály rôznych práv, ktorými dotknutá osoba disponuje je aj právo na zabudnutie, ktoré je v poslednom období veľmi frekventovanou témou vzhľadom na zasahovanie do práva na súkromie jednotlivcov. V dnešnom článku Vám priblížime, čo je právo na zabudnutie a tiež, ako môžete prispieť k jeho účinnej právnej ochrane.

Občianske právo

Právo vrátiť a vymeniť tovar v praxi

Dostali ste nevhodný darček, ktorý nevyužijete? Prípadne Vám nesedí veľkosť oblečenia? Nebojte sa, aj pri takto nevydarenom nákupe existujú možnosti kedy môžete tovar vrátiť. Bližší postup akým spôsobom je možné zakúpený tovar vrátiť Vám zhrnieme v tomto článku.

Európske právo

Booking.com musí zosúladiť predkladanie ponúk s európskym spotrebiteľským právom

Po diskusiách s Európskou komisiou a národnými spotrebiteľskými orgánmi sa spoločnosť Booking.com zaviazala vykonať zmeny v spôsobe, akým spotrebiteľom prezentuje a poskytuje ponuky, zľavy a ceny. Len čo sa tieto nové zmeny plne uplatnia prostredníctvom Booking-u, spotrebitelia budú mať lepšie možnosti robiť porovnania v súlade s požiadavkami spotrebiteľských právnych predpisov EÚ.

Európske právo

ESĽP rozhodol v prípade pádu stanu na festivale Pohoda

Európsky súd pre ľudské práva 19. decembra 2019 zverejnil svoje rozhodnutie z 26. novembra 2019 v prípade Kapko proti Slovenskej republike, v ktorom rozhodol v prospech Slovenskej republiky.​

Európske právo

Môže súd znížiť výšku pokuty udelenú čiernemu pasažierovi?

S rozmachom verejnej, hlavne mestskej dopravy sa zvyšuje aj počet čiernych pasažierov a priamo úmerne aj revízorov. Čo sa však stane, ak cestujete bez lístka, dostanete pokutu, ale tú ani do niekoľkých dní nezaplatíte, a zrazu vás dopravný podnik žaluje o zaplatenie tisícovej sumy? Ide o prijateľnú zmluvnú podmienku? A ide vôbec o zmluvu medzi vami a dopravcom? To, či ide o zmluvu a či vám súd môže vašu pokutu znížiť sa dozviete v dnešnom rozhodnutí Súdneho dvora EÚ.

Európske právo

ESĽP vyhlásil rozsudok v prípade Adamčo proti Slovenskej republike

Štrasburg, 12. novembra 2019 – Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil rozsudok, ktorým rozhodol o porušení práva na spravodlivé konanie, zaručeného článkom 6 Dohovoru na ochranu ľudských práv a základných slobôd.