#ESLP

Pôrod v domácom prostredí a právo na súkromný život
Prednedávnom Veľká komora Európskeho súdu pre ľudské práva vyhlásila rozsudok vo veci Dubská a Krejzová proti Českej republike. Prečítajte si o tom, ako súd rozhodol.

Rozsudok Soares de Melo v. Portugalsko
ESĽP dňa 16. februára 2016 rozhodol vo veci porušenia práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života sťažovateľky, ktorá bola pozbavená rodičovských práv. Prečítajte si, ako úrady a v neposlednom rade aj štát, pochybili.

Novoročné zmeny súvisiace s podávaním sťažnosti na ESĽP
Podmienky podávania sťažnosti na ESĽP sa od 1. januára 2016 zmenili. Prečítajte si ako.

Advokát zamlčal skutočnosti pred ESĽP
Európsky súd pre ľudské práva zverejnil zaujímavé rozhodnutie zo dňa 16. júla 2015. Pozrime sa, čo bolo predmetom tejto právnej veci a ako súd rozhodol.

Patrí nahota medzi ľudské práva?
Európsky súd pre ľudské práva dňa 28.10.2014 rozhodol, že britské orgány nepochybili, keď opakovane zadržali a následne potrestali jedného z tamojších občanov za to, že sa pohyboval na verejnosti úplne nahý.

Prípad Hedvigy Malinovej: ide o vykonštruovanú politickú kauzu, ktorá sa dostala až pred súd?
Po siedmich rokoch ťahaníc medzi politikmi o tom či Hedviga Žáková Malinová je obeťou alebo páchateľom trestného činu sa prípad dostal z prípravného konania na základe obžaloby prokurátora až na súd. Celá kauza sa stala dlhoročne úspešne medializovanou najmä kvôli všestrannej argumentácií politikov a vďaka „maďarsko-slovenskej karte“, keďže Hedviga Žáková Malinová tvrdí, že cestou do školy ju zbili dvaja mladíci zato, že rozprávala po maďarsky. Slovenská republika sa jej na základe konania pred ESĽP v roku 2012 ospravedlnila a uzavrela zmier. Dnes v roku 2014 ju tá istá Slovenská republika obžalovala z trestného činu. Je nemožné možným? Najprv bola obeťou, potom obvinenou a dnes je obžalovanou. Stane sa nakoniec odsúdenou?

Európsky súd pre ľudské práva a jeho nové podmienky pre podanie sťažnosti
Odo dňa 1. januára 2014 nadobudlo účinnosť nové znenie pravidla 47 Rokovacieho poriadku Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, ktorým boli zavedené prísnejšie podmienky pre podávanie sťažnosti na Európsky súd pre ľudské práva. Za akých podmienok môže sťažovateľ podať sťažnosť na ESĽP a ako sa zmenili podmienky podávania sťažností?

Stretli ste sa s nezákonným zaistením? Ako obstál ruský občan Khizri Akhadov žalujúci Slovensko práve pre nezákonné zaistenie pred ESĽP?
Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil utorok 28. januára 2014 rozsudok v prípade Khizri Akhadov proti Slovenskej republike. Ide o ruského občana, ktorý žalobou napadol zákonnosť svojho zaistenia. Čo predchádzalo tejto žalobe a ako sa s ňou vyrovnal ESĽP?