# ESLP
Sloboda prejavu patrí medzi jeden z najdiskutovanejších aspektov výkonu jeho funkcie, kde na jednej strane musí sudca zachovávať zdržanlivosť, na strane druhej však nemôže byť toto právo obmedzované iba z titulu jeho profesie. Slobodou prejavu sudcu sa zaoberal Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo veci Sarısu Pehlivan proti Turecku v sťažnosti č. 63029/19.
Prípad týkajúci sa problematiky spolupracujúcich obvinených posudzoval Európsky súd pre ľudské práva vo veci Erik Adamčo vs Slovenská republika. Nespravodlivosť trestného konania, v ktorom bol sťažovateľ odsúdený v dvoch bodoch za spoluúčasť na vražde, mala spočívať v úlohe, ktorú v tomto konaní zohrávali dôkazy od spolupáchateľov, ktorí súhlasili so spoluprácou s prokuratúrou výmenou za imunitu alebo iné výhody.
S právom na obhajobu sa spravidla stretávame v trestnom konaní, ktoré je spojené s osobou obvineného (obžalovaného) z trestného činu. Judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva však toto právo priznáva nielen páchateľom trestných činov, ale aj páchateľom iných deliktov, o ktorých sa rozhoduje v správnom trestaní.
Európsky súd pre ľudské práva má dve kľúčové rozhodnutia týkajúce sa zodpovednosti prevádzkovateľa webu - obe sa zaoberajú zodpovednosťou za výroky osôb, ktoré uverejňovali na ich webových sídlach komentáre, ktorými urážali alebo poškodzovali dobré meno niekoho iného. V oboch prípadoch však súd rozhodol rozdielne.
Opäť sme pozreli na zaujímavé judikáty z domova aj zo sveta. Prečítajte si, kedy pri komentovaní vzhľadu muža ide o sexuálne obťažovanie, či môže advokát v podaní na súd prirovnať justíciu k vtipu a prečo súd rozhodol, že čmeliak je ryba.
Európsky súd pre ľudské práva zverejnil 5. mája 2022 dve rozhodnutia, ktorými zamietol spolu 20 sťažností podaných proti Slovenskej republike. Až 17 z nich sa týkalo nariadení vlády a opatrení Úradu verejného zdravotníctva, ktorými boli zavedené rôzne formy lockdownu, obmedzenia práva zhromažďovať sa, ako aj povinnosť nosiť ochranné rúška.
Európsky súd pre ľudské práva zverejnil svoje rozhodnutie v prípade sťažnosti Harabin proti Slovenskej republike. Prípad sa týkal namietaného porušenia článku 6 ods. 1 Dohovoru v konaní pred Ústavným súdom SR.
Európsky súd pre ľudské práva rozhodol o porušení čl. 6 ods. 1 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (právo, aby vec bola spravodlivo, verejne a v primeranej lehote prejednaná nezávislým a nestranným súdom), ako aj článku 1 Protokolu č. 1 k Dohovoru, v súvislosti s využitím mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora.
Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu začiatkom mesiaca rozhodol v prospech dvoch občanov Slovenskej republiky. Prípad neprimeraného použitia sily počas policajnej razie voči dvom príslušníkom rómskej menšiny je po 7 rokoch uzavretý.