# dlh
V živote sa môže stať, že človek stratí prehľad o svojich finančných záväzkoch a ocitne sa v situácii, keď nevie, či má dlh. Existuje niekoľko spôsobov, ako overiť, či ste dlžník a aké kroky podniknúť, aby ste svoje záväzky vyriešili.
Exekučné zrážky budú po novom nižšie - vyplýva to z novely nariadenie o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia, ktorú 20. októbra 2021 schválila vláda SR. Čo na uvedené zmeny hovorí Slovenská komora exekútorov?
Dlh môže uznať jedine dlžník a je výlučne na jeho slobodnom rozhodnutí, či k uznaniu svojho dlhu voči veriteľovi pristúpi alebo nie. Uznanie dlhu je jedným zo zabezpečovacích právnych inštitútov pri vymáhaní pohľadávky. Ako tento inštitút funguje a v čom sa odlišuje od zmluvy o pôžičke si bližšie vysvetlíme.
Aj v dôsledku koronakrízy sa v súčasnosti mnohé podniky na Slovensku ocitli v nepriaznivej ekonomickej situácii. V tomto článku si predstavíme právny inštitút malého konkurzu, účinný od 1. januára 2021, ktorý vytvára právny rámec pre jednoduché, efektívne, hospodárne a rýchle likvidačné konanie, v ktorom neexistuje záujem pokračovať v prevádzke podniku. Inšpiráciou tejto právnej úpravy je právna úprava oddlženia fyzických osôb (tzv. osobný bankrot).
Počas minulého desaťročia sa Európska únia zameriavala na spoločné uznania súdnych rozhodnutí a rozsudkov. Skutočné vymáhanie takýchto súdnych rozhodnutí je dôležitým aspektom spolupráce súdov v občiansko-právnych sporoch. Ak sa v súčasnosti pozeráme na vymáhanie súdnych rozhodnutí a mimosúdnych dokumentov, je jasné že prvá bariéra spolupráce súdov ktorá potrebuje byť sledovaná zlyháva pre nedostatok otvorených, spoľahlivých a aktualizovaných informácií o exekútoroch, postupoch vymáhania a ich nákladov.
Neformálna reštrukturalizácia alebo malý konkurz sú nové druhy opatrenia, ktoré majú byť zamerané na pomoc podnikateľom. Ide o reakciu na situáciu spojenú s pandémiou, ktorá by mohla podnikateľom pomôcť pri zrýchlení konkurzu alebo im podať pomocnú ruku, ak sa v dôsledku koronakrízy dostali do ekonomických problémov.
Málokedy budila dôvodová správa rozsudku toľko pozornosti, ako pri náleze Ústavného súdu Českej republiky, sp. zn. II. ÚS 4054/19. Niet sa čo čudovať. Jej výsledkom je výklad práva v kontexte individuálnej situácie jednotlivca s ohľadom na najlepší záujem dieťaťa. Stojí pre to za pozornosť, ktorú jej budú venovať nasledujúce riadky.
Slovenská komora exekútorov odporučila súdnym exekútorom v súvislosti s pandémiou koronavírusu pozastaviť dočasne konania dražieb i vypratávanie nehnuteľností. Takisto im neodporúča robiť v súčasnosti súpisy a zaistenia hnuteľných vecí, ani osobne doručovať písomnosti.
Kontrolóri NKÚ SR už v minulosti odhalili neštandardné vykazovanie údajov v účtovných závierkach hlavného mesta SR Bratislavy. Kontrolou účtovníctva zistili, že mesto nevymáhalo pohľadávky, nemalo k nim potrebné doklady a v konečnom dôsledku ich nekorektným spôsobom z účtovníctva odpísalo. Celkovo išlo o sumu viac ako 60 mil. eur.
III.senát Ústavného súdu ČR vyhovel ústavnej sťažnosti a zrušil uznesenie Krajského súdu v Ústí nad Labem, lebo ním bolo porušené právo sťažovateľa na súdnu ochranu zaručené v článku. 36 ods. 1 Charty základných práv a slobôd. Išlo o rozhodnutie vo veci Ústavný súd, Brno, TZ 26/2019.