# dividendy
Novela zákona o dani z príjmov účinná od 1. 1. 2017 rozšírila záber regulácie transferového oceňovania na nové vzťahy a subjekty, čím rozvírila aj pokojnejšie vody, v ktorých doteraz plávali menší podnikatelia. Novela zavádza pojem „kontrolovaná transakcia“, pod ktorú spadá aj vzťah medzi konateľom a spoločnosťou. Keďže konateľ a spoločnosť sú závislé osoby, sú obe tieto osoby povinné viesť transferovú dokumentáciu? Podlieha výška odmeny pre konateľa regulácii transferového oceňovania? Inými slovami, musí byť odmena pre konateľa primeraná? Ak nie je primeraná alebo nie je žiadna, hrozí za to konateľovi a spoločnosti sankcia?
Albert Einstein raz pri vyplňovaní daňového priznania povedal: „Najťažšie je porozumieť zdaňovaniu príjmov“. V kontexte neustále zvyšujúcich sa daňových príjmov štátu, zdravého ekonomického rastu, znižujúcej sa nezamestnanosti a marginálneho prínosu výnosu z dane z dividend do štátneho rozpočtu, je daň z dividend naozaj ťažko pochopiteľným krokom zo strany vlády. Daň z dividend však od 1. 1. 2018 bude.
Program 27. schôdze vlády SR priniesol aj politickú dohodu na zdaňovaní dividend. Oproti 15% sadzbe, ktorú navrhovalo Ministerstvo financií SR sa koaliční partneri dohodli na 7% sadzbe. Kto bude povinný platiť daň z dividend, ktorých príjmov sa to týka a je možné sa tomu vyhnúť?
Podiely vyplatené spoločníkom z čistého zisku nie sú v súčasnosti predmetom dane z príjmov, je však potrebné odviesť z nich zdravotné poistenie, ak sú dividendy vyplácané fyzickej osobe, ktorá je verejne zdravotne poistená na Slovensku. Predpisy týkajúce sa dividend sa v priebehu minulého roka viackrát menili, zákon o zdravotnom poistení dokonca až päťkrát. Významnou zmenou, ktorá platí od januára je, že došlo k zníženiu vymeriavacieho základu pre odvod zdravotného poistenia z dividend.
V roku 2011 boli zavedené Radičovej vládou tzv. zdravotné odvody z dividend, ktoré Ficová vláda v roku 2012 zvýšila. Aj keď sa táto platba formálne nazýva zdravotný odvod, je to obyčajná daň z dividend, ktorou sa zaviedlo ekonomické dvojité zdanenia. Zisk je zdanený nielen na úrovni spoločnosti 22% sadzbou, ale pri vyplácaní spoločníkom – fyzickým osobám aj 14% zdravotným odvodom. Podnikateľ tak musí za určitých okolností zo svojho zisku zaplatiť aj jednu tretinu. Dá sa týmto zdravotným odvodom z dividend vyhnúť?
Rozhodnutia slovenských súdov ukladajúce relatívne mierne sankcie dnes umožňujú na Slovensku predstierať formálne podnikateľskú činnosť, pričom v skutočnosti sa jedná o činnosť závislú, pre ktorú slovenský právny poriadok priznáva právnu formu pracovnoprávneho pomeru. Takto fingujúca osoba tým získa vyšší čistý príjem a zamestnávateľ si tak zníži náklady predovšetkým úsporou na odvodových povinnostiach. Obeťami zneužívania tohto nekonzistentného systému sú všetci ostatní.