#diskriminácia

Pracovné právo

Očkovanie z pohľadu pracovného práva

Môže sa zamestnávateľ pýtať zamestnancov na očkovanie alebo nie? So zamestnancami v pracovnoprávnych vzťahoch musí byť zaobchádzané podľa zásady rovnakého zaobchádzania. Napriek tomu je aktuálnou témou očkovanie zamestnancov a s ňou súvisiaca možná diskriminácia. Na otázky týkajúce sa zamestnancov a očkovania prináša odpoveď Národný inšpektorát práce.

Európske právo

Eurokomisia zakročila voči Poľsku a Maďarsku

V Maďarsku bol prijatý zákon, ktorým sa zakazuje informovať o homosexuálnej orientácii, v Poľsku sa vo viacerých mestách zase zaviedli „zóny bez LGBTI ideológie“ . Takéto praktiky odmieta Európska komisia, ktorá začala právne konanie voči uvedeným krajinám.

Európske právo

Nosenie symbolov politického, náboženského a filozofického presvedčenia

Generálny advokát Rantos sa vo štvrtok, 25. februára, vyjadril ku dvom otázkam, ktoré boli položené Súdnemu dvoru Európskej únie v spojených veciach C-804/18 IX/WABE eV a C-341/19 MH Müller Handels GmbH/MJ.

Európske právo

SD EÚ: K nepriamej diskriminácii založenej na zdravotnom postihnutí

V nedávno zverejnenom prípade, v ktorom rozhodoval Súdny dvor EÚ, sa posudzovala prax zamestnávateľa, ktorý si určil dátum na predloženie potvrdenia o zdravotnom postihnutí jeho zamestnancov a od tohto dátumu následne odvíjal vyplácanie príplatku ku mzde. Ako uvedené posúdil Súdny dvor s ohľadom na diskrimináciu na základe zdravotného postihnutia, sa dočítate ďalej.

Európske právo

Keď vnútroštátny spôsob ošetrenia odporuje náboženskému presvedčeniu poistenca

Súdny dvor EÚ rozhodoval v prípade operácie maloletého chlapca, ktorého zákonný zástupca žiadal preplatenie výdavkov vyplývajúcich z podstúpenia operácie v inom členskom štáte z dôvodu, že vnútroštátne pravidlá operácie zahŕňajúce transfúzia krvi odporovali jeho náboženskému presvedčeniu. Ako prípad dopadol, aj ako sa podobné prípady posudzujú sa dočítate v dnešnom článku.

Právo

Rozsudok ESĽP v prípade policajného zásahu v Moldave nad Bodvou

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu začiatkom mesiaca rozhodol v prospech dvoch občanov Slovenskej republiky. Prípad neprimeraného použitia sily počas policajnej razie voči dvom príslušníkom rómskej menšiny je po 7 rokoch uzavretý.  

Európske právo

Advokát vyhlásil, že by homosexuála nikdy nezamestnal

Homofóbne vyhlásenia predstavujú diskrimináciu v zamestnaní a povolaní. Musí ich však urobiť osoba, ktorá je alebo môže byť vnímaná ako osoba, ktorá má rozhodujúci vplyv na náborovú politiku určitého zamestnávateľa. Takto rozhodol Súdny dvor v jednom zo svojich najnovších rozhodnutí. Uviedol tiež, že v takom prípade môže vnútroštátne právo stanovovať, že združenie má právo podať žalobu o náhradu škody, aj keď v prípade nie je identifikovateľná žiadna poškodená osoba. 

Európske právo

Maďarské zákony diskriminujú niektoré vysoké školy

Dnes vám priblížime priebeh sporu, ktorý vznikol medzi Komisiou a Maďarskom, podľa ktorých je aj pomenovaný. Týka sa vysokej školy, ktorá sídlila v Maďarsku pod záštitou známeho finančníka Georga Sorosa a ktorá bola podľa názorov mnohých advokátov vystavená silnej diskriminácii. Pozrime sa teda, o čo v tomto stále otvorenom spore ide a aké sú názory Generálnej advokátky Juliane Kokott.