# disciplinárne konanie
V dnešnom článku si priblížime, aké práva a povinnosti sú obsahom vzťahu advokáta voči klientovi.
Jednou z úloh Najvyššieho správneho súdu SR je aj disciplinárna právomoc voči sudcom, prokurátorom, notárom a exekútorom. Od 1. februára 2022 sú disciplinárne senáty tohto súdu plne obsadené a môžu tak začať vykonávať svoju rozhodovaciu činnosť.
Poslanci v parlamente 92 hlasmi definitívne schválili vládny návrh zákona o disciplinárnom poriadku Najvyššieho správneho súdu Slovenskej republiky, ktorý predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Cieľom návrhu zákona je upraviť a zjednotiť procesnú úpravu disciplinárneho konania vo veciach sudcov, prokurátorov, notárov a súdnych exekútorov pred Najvyšším správnym súdom. Zároveň príde k odstráneniu súčasného neefektívneho, v mnohých prípadoch až nefunkčného stavu disciplinárnych konaní.
Podľa stanoviska Slovenskej advokátskej komory Benátska komisia neodporúča ministerke spravodlivosti meniť systém advokátskej samosprávy.
Po návšteve spravodajcov Benátskej komisie v prvej polovici septembra prijala Benátska komisia záverečné stanovisko k disciplinárnym konaniam advokátov. Zaoberala sa tiež možnosťou zriadenia viacerých komôr pre advokátske povolanie.
V tomto článku sa pozrieme na to, čo aké konanie sa podľa názoru disciplinárnych senátov Slovenskej advokátskej komory považuje za disciplinárne previnenie advokátov alebo advokátskych koncipientov, ako aj na spôsob, akým sa disciplinárne senáty s uvedenými konaniami vysporiadali.
V súvislosti so zriadením Najvyššieho správneho súdu SR vypracovalo Ministerstvo spravodlivosti návrh zákona o disciplinárnom poriadku tohto súdu, ktorý je aktuálne predložený na pripomienkovanie v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Koho sa bude disciplinárne konanie týkať sa dočítate nižšie.
Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) pojednával o prípade, kde vznikali mnohé podozrenia o jeho možnom porušení nezaujatosti. Po troch mesiacoch od pojednávania sa kompetentní rozhodli podať návrh na disciplinárne konanie.
Ešte v októbri v roku 2019 bol podaný disciplinárny návrh za dva skutky na prokurátora Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky Dobroslava Trnku, čím došlo k začatiu disciplinárneho konania voči jeho osobe, pričom následne ešte toho istého dňa (31.10.2019) na podklade uvedeného bol súčasne Dobroslavovi Trnkovi aktuálnym generálnym prokurátorom dočasne pozastavený výkon funkcie prokurátora. Vec doposiaľ nie je ukončená.
Na Predsedníčku Súdnej rady Slovenskej republiky, JUDr. Lenku Praženkovú bol podaný návrh šiestimi členmi Súdnej rady na jej odvolanie, ktorý bol doručený do podateľne Kancelárie Súdnej rady Slovenskej republiky dňa 26.05.2020.