#dieťa

Otázka prerušovaného tehotenstva a reprodukčných práv žien
Národná rada Slovenskej republiky tento rok rozhoduje o návrhoch zákonov, ktoré podľa ich predkladateľov majú znížiť počet potratov aj napriek faktu, že na Slovensku počet zákrokov každým rokom klesá.

Počas pandémie bolo zasiahnuté do reprodukčných práv žien
Pandémia COVID-19 výrazne zasiahla nielen do slovenskej ekonomiky, ale došlo aj k porušeniu viacerých ľudských práv. Jedným z najhlasnejších bol zásah do reprodukčných práv žien súvisiacich s výkonom umelého prerušenia tehotenstva. Mnohí vládni predstavitelia na preukázané zásahy zareagovali otvorením spoločenskej diskusie o potrebe obmedzenia prístupu žien k interrupciám. V dnešnom článku sa preto budeme venovať otázkam, aké sú súčasné pravidlá interrupcií, ako sa do nich v čase pandémie zasiahlo, ale aj o tom, aké sú predstavy o budúcnosti umelého prerušenia tehotenstva poslancov NR SR.

Striedavá starostlivosť počas korona krízy
Svetová pandémia zasiahla všetky oblasti života – od pracovnoprávnych vzťahov po zmluvné a aj rodinné. Vychádzať z domu sa má len v nevyhnutných prípadoch, pričom sa majú dodržiavať opatrenia regulujúce obvyklý spôsob života. Čo však s dieťaťom, ktoré máte s druhým rodičom v striedavej starostlivosti? Odpoveď nájdete v dnešnom článku, v ktorom sme o vyjadrenie požiadali aj odborníčku na rodinné právo.

Antibyrokracia po slovensky – Rodičovský príspevok
V posledných týždňoch došlo k výmene vlády Slovenskej republiky, a teda aj k výmene ministrov na slovenských ministerstvách a na postoch podpredsedov vlád. Činnosť a legislatívne zmeny novej vlády SR sú značne poznačené v súčasnosti svetovou pandémiou vírusu COVID-19 a zabezpečovaním neodkladnej zdravotnej starostlivosti a preventívnych opatrení proti jeho ďalšiemu šíreniu.

ESĽP: Prípad transexuálneho muža, ktorý porodil dieťa a žiada, bol úradne vedený ako otec dieťaťa
Slovenská republika intervenuje v prípade O. H. a G. H. proti Nemecku, v ktorom ESĽP rozhoduje o sťažnosti transexuálneho muža (pôvodne ženy) a jeho dieťaťa.

Do konca roku 2021 bude mať každý občan SR elektronický občiansky preukaz, vrátane detí
Ministerstvo vnútra pripravilo návrh nového znenia zákona upravujúceho problematiku občianskych preukazov. Prvoradým zámerom je zabezpečiť, aby každý náš občan s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky mal do konca roku 2021 elektronický občiansky preukaz s čipom.

Už aj na Slovensku môže polícia deti vypočúvať v špeciálnych miestnostiach
Bezpečnosť, pokoj a komfort budú zabezpečovať špeciálne výsluchové miestnosti detským obetiam a ďalším obetiam trestných činov. Uviedla to v stredu 29. mája 2019 rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská počas prezentácie projektu.

Viete čo je systém AMBER Alert?
Na celom svete si stratené a nezvestné deti pripomíname 25. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa nezvestných detí. V tejto súvislosti Policajný zbor informuje širokú verejnosť o postupe pri nahlasovaní nezvestnosti dieťaťa a o možnosti, ako môže byť verejnosť nápomocná prostredníctvom pohotovostného systému AMBER Alert Slovensko – „dieťa v ohrození života“.