#daňový raj

Koľko majú tí Rusi uložených peňazí na Cypre?
Európska únia sa chystá zachraňovať Cyprus a tým jej vzniká mandát na direktívne pôsobenie na Cyprus, ktorý sa tak musí prispôsobiť určitým požiadavkám Európskej únie, predovšetkým v oblasti daní a finančných tokov. Aj samotní Cyperčania sa musia podieľať osobitným odvodom na vklady na bankových účtoch vo výške 6,75%, resp. 9%. V médiách sa však v súvislosti so záchranou Cypru objavili informácie, že zachraňujeme ruských milionárov, ktorí tam majú uložené vysoké finančné sumy. Pozrieme sa sčasti na túto problematiku v tomto krátkom spravodajskom článku.

Ako si správne vybrať daňový raj?
Tento článok má za cieľ v krátkosti opísať dôležité aspekty, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri vyberaní správneho daňového raja.
![By Hansueli Krapf (User:Simisa) (Own work) [CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons](/img-upl/2024/08/d521b3285331148964fc0a459a826ae3.webp?resolution=133&s=jpg)
Daňová optimalizácia cez offshore
Podľa čísiel US Government Audit Office 83 zo 100 najväčších verejne obchodovateľných amerických multinárodných spoločnosti (MLS) má aspoň jednu zo svojich dcérskych spoločností situovanú v nejakom daňovom raji. V Spojenom kráľovstve je podľa najnovšieho údaju ActionAid toto číslo ešte vyššie – 98 zo 100. MLS optimalizujú radi a veľmi sofistikovane. V tomto článku sa teda pozrieme na to ako sa takáto optimalizácia s využitím offshore spoločností robí.

Čo je to daňový raj?
Spojenie daňový raj je pomerne často skloňované v súvislosti s destináciami ako sú Spojené arabské emiráty, Cyprus, Holandské Antily, Seychely, či Panenské ostrovy. Z tohto spojenia je zrejmé, že sa jedná o krajiny, ktoré sú charakteristické nižším daňovým zaťažením (ak vôbec nejakým). Každý podnikateľ chce prirodzene platiť čo najmenej daní. Preto nastáva otázka, prečo potom každá slovenská spoločnosť nemá sídlo v jednom z daňových rajov?