#daňová optimalizácia

Zbrojenie Slovenska proti daňovým rajom?
S účinnosťou od 1.3.2014 sa do zákona o dani z príjmov zaviedla nová sadzba dane vo výške 35%. Tú je povinný zrážať platiteľ dane, ktorý vypláca, poukazuje alebo pripisuje úhrady v prospech daňovníka nezmluvného štátu. Čo presne táto novela prináša, kto je platiteľom dane a kto je daňovník tzv. nezmluvného štátu? Ako to ohrozuje tých, ktorí optimalizujú svoje daňové povinnosti prostredníctvom daňových rajov?

Právna poradňa II: Optimalizácia daní a odvodov (nielen) pre študentov
O optimalizácii daní a odvodov bolo (nielen) na Slovensku povedaná aj napísané viac ako dosť. Poďme sa však pozrieť na konkrétne prípady, ako možno optimalizovať daňové a odvodové zaťaženie u pracujúcich mladých ľudí s privilegovaným pracovnoprávnym statusom študenta (pracujúcich pre zamestnávateľa na základe dohody o brigádnickej práci študenta) a u tých žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl, ktorí takýto status z rôznych príčin nemajú.

Úvod do optimalizácie daní a odvodov
O optimalizácii daňového a odvodového zaťaženia (z pohľadu podnikateľských subjektov) počula veľká časť našich čitateľov. Málokto sa však zaoberal otázkou, ako optimalizovať dane a odvody z pohľadu študentov pracujúcich na základe dohody o brigádnickej práci študentov alebo v obdobných pracovnoprávnych vzťahov (na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti).

Novinky v daniach
Národná rada SR nedávno schválila novelu zákona o dani z príjmov, ktorá so sebou prináša významné zmeny, ktoré sa dotýkajú day to day businessu podnikateľov.

Ako sa zrodili daňové raje
Tento článok je súčasťou edície článkov o daňových rajoch, ktorých využívanie pre zníženie daňovej a odvodovej povinnosti, ochranu vlastníctva a jeho anonymitu je pre niektoré podnikateľské subjekty veľmi atraktívne. Dnes, kedy daňovo-odvodová záťaž na Slovensku nie je v súlade so základným princípom zdaňovania, ktorým je neutralita daní, je motivácia prispôsobovať svoje aktivity aj s ohľadom na daňové dôsledky vyššia ako by v efektívnej spoločnosti mala byť. Inými slovami, daňové subjekty sú viac motivované platiť menej daní ako je v efektívnej spoločnosti potrebné. Tento článok má za úlohu v krátkosti opísať vývoj daňových rajov (v širšom význame) v historickom kontexte.

Ako si správne vybrať daňový raj?
Tento článok má za cieľ v krátkosti opísať dôležité aspekty, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri vyberaní správneho daňového raja.
![By Hansueli Krapf (User:Simisa) (Own work) [CC-BY-SA-2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons](/img-upl/2024/08/d521b3285331148964fc0a459a826ae3.webp?resolution=133&s=jpg)
Daňová optimalizácia cez offshore
Podľa čísiel US Government Audit Office 83 zo 100 najväčších verejne obchodovateľných amerických multinárodných spoločnosti (MLS) má aspoň jednu zo svojich dcérskych spoločností situovanú v nejakom daňovom raji. V Spojenom kráľovstve je podľa najnovšieho údaju ActionAid toto číslo ešte vyššie – 98 zo 100. MLS optimalizujú radi a veľmi sofistikovane. V tomto článku sa teda pozrieme na to ako sa takáto optimalizácia s využitím offshore spoločností robí.
![By Gerolsteiner91 (Own work) [CC-BY-SA-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons](/img-upl/2024/08/2e2c1711fe12b24ae23d95c35bfd21c2.webp?resolution=133&s=jpg)
Techniky vnútroštátnej daňovej optimalizácie pri právnických osobách
Súčasná právna úprava v oblastí daní a účtovníctva ponúka spoločnostiam rôzne formy upravovania si daňových a účtovných inštitútov s cieľom minimalizovať daňovú povinnosť v medziach zákonnosti.