# bossing
Šikana (nielen) v pracovnom prostredí patrí medzi aktuálne témy a nemala by ostať bez povšimnutia. Existuje však viacero spôsobov, ako sa jej brániť. V dnešnom článku si objasníme jej definíciu, prostriedky právnej obrany a relevantné ustanovenia právnych predpisov.
Najvyšší súd Českej republiky v jednom zo svojich rozsudkov riešil tému diskriminácie zamestnanca na pracovisku. Zaoberal sa pritom aj možnosťou konajúceho súdu zmeniť formuláciu ospravedlnenia v petite žaloby a určením výšky primeraného zadosťučinenia.
V posledných dňoch médiá opätovne priniesli informáciu o pokračujúcom trestnom procese s riaditeľkou školy, ktorá mala údajne zastrašovať podriadených a požadovať od nich finančné plnenie. Prokurátor voči nej podal obžalobu pre trestný čin vydierania. V spoločnosti tak znovu zarezonovala téma šikany na pracovisku. S tou priamo súvisia aj pojmy mobbing a bossing.
Šikana na pracovisku, či už vo forme mobbingu alebo bossingu, je predmetom mnohých súdnych rozhodnutí. Prinášame stručný náhľad ako súdy v prípadoch namietanej šikany rozhodli.
V predchádzajúcom článku sme Vám ozrejmili v spoločnosti čoraz používanejšie pojmy – mobbing a bossing ako druhy šikany vyskytujúce sa na pracovisku. Šikana v pracovnom prostredí môže mať rôzne podoby a formy, a preto je i jej právny rozmer pomerne obsiahly. S tým súvisí i pomerne značné množstvo prostriedkov právnej ochrany obetí mobbingu a bossingu.