# bezpodielové spoluvlastníctvo manželov
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov vzniká výhradne medzi manželmi a to momentom uzavretia manželstva. V našich právnych podmienkach nie je možné vylúčiť vznik bezpodielového spoluvlastníctva manželov ani ho akokoľvek modifikovať ešte pred uzavretím manželstva. Zákon však pripúšťa spôsoby, ktorými je možné bezpodielové spoluvlastníctvo manželov meniť za trvania manželstva.
Vznik bezpodielového spoluvlastníctva manželov nemožno vylúčiť ešte pred uzavretím manželstva, pretože náš právny poriadok nepripúšťa uzavrieť tzv. „predmanželskú zmluvu“. Vo výnimočných prípadoch však umožňuje, aby bolo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zrušené ešte počas trvania manželstva.
Čo v prípade, ak si váš manžel/manželka zoberie pôžičku bez vášho vedomia? Ako takýto záväzok môže ovplyvniť druhého z manželov sa dočítate nižšie.
Najvyšší súd Českej republiky sa vo svojom rozhodnutí zaoberal tým, čo sa považuje za súčasť bezpodielového spoluvlastníctva manželov v kontexte pohľadávky zo zmluvy o pôžičke uzatvorenej jedným z manželov
V aplikačnej praxi je preferovaným právnym mechanizmom vyporiadania majetkových vzťahov bývalých manželov dohoda. Právna úprava dohody o vyporiadani bezpodielového spoluvlastníctva manželov je obsiahnutá v § 149 až 150 Občianskeho zákonníka pomerne stabilne, nakoľko nie je predmetom častých legislatívnych zmien. Napriek uvedenej stabilite a nemennosti právnej úpravy dohody o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov však bojuje aplikačná prax s mnohými nejasnosťami, pričom na niektoré z nich poukážeme v tomto príspevku.
Rokmi budovaná doktrína a ustálená rozhodovacia prax o tom, že nejde o spoločnú vec, ak si jeden z manželov berie pôžičku, úver, či preberá ručenie, uznáva dlhy alebo pristupuje k záväzkom tretích osôb, a teda súhlas druhého z manželov v takýchto prípadoch potrebný nie je, možno čelí novým výzvam. V tomto príspevku predkladáme unikátny pohľad Ústavného súdu SR prezentovaný v náleze, sp. zn. I. ÚS 26/2010.
Čo nastane v prípade BSM, ak dôjde k vyhláseniu konkurzu na jedného z manželov? Jedným z účinkov vyhlásenia konkurzu je aj zánik BSM. Ako sa v tom prípade vyporiadava BSM? Platia tu všeobecné zásady vyporiadania podľa Občianskeho zákonníka?
Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov je štandardný právny inštitút pre usporiadanie majetkových vzťahov medzi manželmi počas trvania manželstva. Označujeme ho aj zákonné BSM, pretože ex lege vzniká uzavretím manželstva podľa slovenského práva. Aj keď BSM nesporne slúži na posilnenie majetkových vzťahov manželov a prispieva k plneniu spoločenských a ekonomických funkcií manželstva, v nejednom prípade je nepraktické a môže spôsobiť komplikácie. A práve tu sa otvára priestor pre predmanželské zmluvy.
Bezpodielové spoluvlastníctvo je majetkové spoločenstvo manželov, ktoré vzniká uzavretím manželstva podľa slovenského práva. Existencia osobitného majetkového spoločenstva je viazaná na trvanie manželského zväzku. Občiansky zákonník však pripúšťa výnimky a v prípade, keď trvanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov odporuje dobrým mravom, umožňuje jeho zrušenie už počas trvania manželstva.