# banky
Európska centrálna banka chce prinútiť banky v eurozóne konať v oblasti boja proti klimatickým zmenám.
Asociácie slovenských inkasných spoločností varuje pred reklamou istej advokátskej kancelárie. Zavádza klientov a je neetická.
Celospoločenská diskusia o klimatických problémoch vo svete neustále silnie. Začína presahovať aj do odvetví, ktoré by na prvý pohľad nemali byť týmito otázkami dotknuté a ktoré na životné prostredie nemajú priamy negatívny vplyv. Jedným z týchto odvetví je aj finančný sektor. Odborníci začínajú chápať, že boj s klimatickými zmenami sa bez podpory finančného sektora zrejme nebude dať presadiť.
Dňa 27.11.2019 internetový portál zverejnil článok s názvom:„Exekútor nesmie dôchodcom siahnuť na vianočný príspevok. Ako sa brániť?" v ktorom sa hovorkyňa komory exekútorov, súdna exekútorka JUDr. Stanislava Kolesárová vyjadrila okrem iného nasledovne:
V dnešnom príspevku by sme sa chceli venovať praktickému prípadu, ktorý mnohí z nás poznajú z bežného života. IBAN (International Bank Account Number) je medzinárodne uznaná forma bankového účtu, umožňujúca jednoznačnú identifikáciu účtu, krajiny a bankového inštitútu. Typickým znakom týchto identifikátorov je ich dĺžka. Slovenské „IBANy“ sa začínajú kódom SK a dovedna obsahujú až 24 znakov. Je teda logické, že najmä v situáciách rýchleho prevodu, môže dôjsť k zadaniu nesprávneho identifikačného čísla. Pomýliť sa stačí totiž v čo i len jednom znaku a peniaze nepoputujú na správny účet.
Záchranný plán pre Cyprus, ktorý okrem iného predpokladá stratu časti nepoistených bankových vkladov investorov, nebude modelom pre riešenie bankových problémov aj v ďalších krajinách eurozóny. Šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jeroen Dijsselbloem poopravil svoje pôvodné vyhlásenie, ktoré vyvolalo okrem pádu akciových trhov aj pád eura oproti americkému doláru.