# azyl
Vláda SR s platnosťou od soboty vyhlásila mimoriadnu situáciu v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky, ktorý spôsobuje ozbrojený konflikt na Ukrajine. Okrem toho poslanci Národnej rady SR schválili zmeny v niektorých zákonoch, o ktorých sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
V dnešnom článku nájdete prehľad zaujímavej judikatúry za posledný mesiac. Prečítajte si o princípe ne bis in idem v súvislosti s legalizáciou výnosov z trestnej činnosti, ale aj o rozhodnutí o odškodnom za neoprávnený zásah do cti.
Súdny dvor v nedávnom rozsudku skonštatoval, že právo Únie bráni tomu, aby došlo k zamietnutiu žiadosti o medzinárodnú ochranu ako neprípustnej z dôvodu, že dotknutá osoba podala predchádzajúcu žiadosť o azyl v tretej krajine, ktorá túto žiadosť zamietla.
Vysvetlenie základných pojmov ako utečenec, žiadateľ o azyl, migrant a mnoho iných informácií potrebných k všeobecnému rozhľadu každého občana Slovenskej republiky i novinárskej obce, ktorá prináša správy z tejto oblasti života krajiny, nájdete v novom informačnom letáku Migračného úradu MV SR.
Nová Príručka o posudzovaní žiadostí a azyl pre afganských štátnych príslušníkov bola jedným z bodov tohtoročného informačného dňa venovaného Európskemu podpornému úradu pre azyl (EASO), ktorý sa uskutočnil 25. júna 2018 v priestoroch migračného úradu.
Medzinárodne hľadaný cudzinec sa pod falošnou identitou vydával za niekoho iného. V skutočnosti však išlo o muža, na ktorého maďarské justičné orgány vydali európsky zatýkací rozkaz.
Návrh novely zákona č. 480/2002 Z. z. o azyle z dielne ministerstva vnútra, ktorý 20. apríla 2018 schválil kabinet, transponuje do slovenského právneho poriadku čl. 31 ods. 3 až 5 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/32/EÚ z 26. júna 2013 o spoločných konaniach o poskytovaní a odnímaní medzinárodnej ochrany (prepracované znenie).
Migračný úrad MV SR pripravil novú príručku pre žiadateľov o azyl a osoby s udelenou medzinárodnou ochranou s názvom Nový štart v Slovenskej republike. Príručka by mala poskytnúť cudzincom žiadajúcim o azyl v SR reálny obraz o našej krajine odrážajúci hodnoty krajiny ako aj isté „očakávania" občanov SR smerom k cudzincom.
Ešte v roku 2013 urobil Súdny dvor Európskej únie výraznú zmenu, ktorá sa týka posudzovania podmienok na udeľovanie azylu. Na základe rozhodnutia Súdneho dvora Európskej únie budú musieť štáty pri posudzovaní žiadostí o udelenie azylu skúmať aj to, či žiadateľ vo svojej domovskej krajine nie je utláčaný pre svoju sexuálnu orientáciu. Toto rozhodnutie platí pre všetkých 28 štátov Európskej únie.
Spolková ministerka vnútra Rakúskej republiky Johanna Mikl–Leitner a minister vnútra SR Robert Kaliňák nedávno podpísali Memorandum o porozumení, na základe ktorého Slovensko dočasne ubytuje 500 žiadateľov o azyl z Rakúska.