#Autorské právo

Európsky súdny dvor: Zodpovedá prevádzkovateľ verejnej free wifi za porušenie autorských práv jej používateľmi?
Bezplatná wifi sieť bez akéhokoľvek zaheslovania je lákadlom nielen pre zákazníkov kaviarní, ale aj rôznych obchodných prevádzok, ktoré častokrát zvyšuje ich návštevnosť. Čo sa však stane, ak prostredníctvom bezplatnej wifi siete dôjde k porušeniu autorských práv? Európsky súdny dvor sa vo svojom rozhodnutí zaoberal aj touto problematikou.

Svetoznáma značka Adidas zmietla snahy konkurencie o registráciu dvoch pásikov
V priebehu roka 2018 Všeobecný súd Európskej únie rozhodoval o správnosti rozhodnutia úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO).

Úplné znenie posudku k Dankovej práci
Cambridge slovník výrazov k výrazu "Delaying tactics" uvádza, že ide o cieľavedomú stratégiu smerujúcu k oddialeniu následkov a dosiahnutiu konečného priaznivého výsledku pre toho, kto túto stratégiu využíva. Po niekoľkých mesiacoch riešenia tejto kauzy prichádzame k záveru. Avšak ten vyvolal búrlivé reakcie v právnickej obci.

Nová Smernica EÚ o autorskom práve na digitálnom jednotnom trh
Európska komisia a rada predstavili návrh novej smernice o autorskom práve na digitálnom jednotnom trhu. Za cieľ si kladie modernizáciu aspektov práva EÚ v oblasti autorských práv zohľadňujúcich technologický vývoj a nové distribučné kanály chráneného obsahu na vnútornom trhu. Úprava na úrovni členských štátov nenapĺňa uspokojivo ciele, ktoré si táto smernica vytyčuje z dôvodu rozsahu, účinkov a cezhraničného rozmeru a preto je ich potrebné riešiť na úrovni Únie.

CVRIA: Chuť potraviny nemôže byť chránená autorským právom
Tento týždeň rozhodol Súdny dvor EÚ vo veci C-310/17 Levola Hengelo BV/Smilde Foods BV. Z rozhodnutia citujeme: "Chuť potraviny nemožno označiť za dielo. Preto nepodlieha ochrane vyplývajúcej z autorského práva".

YouTube a používanie komerčnej hudby vo vašich videách
Svetoznámy internetový portál YouTube je v súčasnosti najväčšia a najpopulárnejšia internetová stránka pre zdieľanie videí, krátkych filmov, či hudobných videí rôzneho druhu. Moderný YouTube je samozrejme aj rodiskom mnohých internetových hviezd prezývaných YouTuberi, ktorí majú z toho, že si ich video každodenne pozrú milióny užívateľov, značnú popularitu a nemalý finančný prospech. Napriek tomu, že YouTube predstavuje fantastický a jednoduchý nástroj na zdieľane video obsahu s celým svetom, nie je už dnes tak jednoduché zdieľať akýkoľvek vytvorený obsah. Autorské práva začínajú mať na internete, a to aj vďaka moderným technológiám, stále väčšiu váhu a ich vymožiteľnosť každým rokom narastá.

Ústavný súd ČR stanovil limity posudzovania žalôb na vydanie bezdôvodného obohatenia za nakladanie s autorským dielom bez licencie
Jeden z českých krajských súdov uložil podnikateľke zaplatiť 2093.20 Kč, pretože v predajni bicyklov a náhradných dielov využívala jej zamestnankyňa rádiový prijímač. Tým sa mala podnikateľka bezdôvodne obohatiť, pretože využívala spravované chránené autorské diela bez uzavretia licenčnej zmluvy s príslušnou organizáciou. Prípad bol predložený českému ochrancovi ústavnosti.

Kuky sa vrátil: Jan Svěrák a žaloba na Sharerapid.cz
Ak ste pravidelný užívateľ Internetu, určite ste aspoň raz využili služby úložného servera ShareRapid.cz, Rapidshare.sk, Rapidshare.cz, jeho klonov alebo ste o ňom už minimálne počuli. Kedysi to bol klasický pirátsky projekt, v posledných rokoch však populárna služba opakovane čelila žalobám pre porušovanie autorského práva v Nemecku a v Česku. Výsledkom celej hromady súdnych sporov bolo „skultúrnenie“ obsahu ShareRapidu a snaha o čiastočnú legalizáciu svojho podnikateľského modelu.