# arbitráž
Zaujímate sa o obchodnú arbitráž? Príďte diskutovať o témach rozhodcovského konania na deň otvorených dverí Rozhodcovského súdu SAK.
Zaujímate sa o obchodnú arbitráž? Prečítajte si rozhovor s predsedom Rozhodcovského súdu Slovenskej advokátskej komory JUDr. Karolom Šiškom. V rozhovore sa dočítate, či môže tento rozhodcovský súd rozhodovať iba obchodné spory, aké účinky majú jeho rozhodnutia a kto môže byť ustanovený za rozhodcu rozhodcovského súdu.
Dňa 12.03.2019 sa uskutočnilo prvé stretnutie pracovnej skupiny, ktorú zriadil minister spravodlivosti Gábor Gál, aby riešili problémy vzniknuté v aplikačnej praxi.
Rozhodcovské konanie, alebo arbitráž, patrí od dávnych čias k najefektívnejším metódam riešenia sporov. Napríklad už v stredoveku sa pomocou lokálnych arbitrážnych tribunálov riešili spory medzi obchodníkmi. Tieto tribunáli uplatňovali pravidlá, ktoré vycházadali zo zvyklostí konkrétneho odvetvia nazývané lex mercatoria (voľný preklad: obchodné právo). Hmotné právo sa od čias stredoveku značne zmenilo, jeho výkon však naďalej ostáva dosť archaický. Písomná komunikácia pomocou pošty, dlhé lehoty na odpoveď ako aj rigidné pravidlá inštitúcií, ktoré facilitujú arbitráž v súčasnosti sú v 21. storočí prežitok, ktorý brzdí obchod a narúša poslanie, ktoré tribunáli pôvodne mali. Je čas aby sa rýchlosť, efektivita a flexibilita vrátili na mapu riešenie obchodných sporov.
V obchodných vzťahoch býva bežné, že si strany ako autoritu oprávnenú rozhodovať spory z ich právneho vzťahu zvolia namiesto príslušného súdu arbitráž – teda jedného rozhodcu alebo rozhodcovský súd. Podnikatelia preferujú arbitráž pre rýchlejší a menej formálny postup v konaní, prípadne aj pre nedôveru v štátne súdy.