#Analýza

Analýza v právnom kontexte predstavuje systematický proces skúmania právnych textov, súdnych rozhodnutí a právnych vzťahov s cieľom identifikovať kľúčové princípy a implikácie. Sledujeme metodológiu právnej analýzy, interpretačné metódy a analytické prístupy v rôznych právnych odvetviach.

Prinášame hĺbkové rozbory významných súdnych rozhodnutí, analýzy legislatívnych zmien a hodnotenia dopadov právnych noriem na spoločnosť. Naši redaktori vysvetľujú analytické postupy používané pri právnej argumentácii.

Informujeme tiež o komparatívnej analýze právnych systémov, kritických prístupoch k interpretácii práva a analytických nástrojoch využívaných v modernej právnej praxi. Vďaka našim článkom získate ucelený obraz o význame a metódach právnej analýzy.

Konkurz

Osobný bankrot ako cesta z dlhov?

Osobný bankrot, označovaný aj ako oddlženie, je inštitút slúžiaci dlžníkovi na to, aby sa mohol zákonnou cestou pod dozorom súdu zbaviť svojich dlhov v prípade, ak sa dostane do finančných problémov. Právna úprava oddlženia je obsiahnutá v štvrtej časti zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii (ďalej len „ZoKR“), konkrétne v § 166 až § 171, ktorý upravuje problematiku konkurzov, reštrukturalizácií a ďalšie súvisiace otázky.

Predaj nehnuteľnosti Finančné právo

Príjem z predaja nehnuteľnosti – platiť daň alebo nie?

Ľudia sa ma často pýtajú ako a kedy zdaňovať nehnuteľnosti. Aby som sa nemusel stále opakovať, pripravil som si pre vás krátky článok k tejto problematike. Budem sa obmedzovať iba na zdaňovanie príjmov fyzických osôb z predaja nehnuteľnosti.

Záložné právo a nehnuteľnosti Občianske právo

Viacnásobné záložné právo a prednosť záložných veriteľov

V praxi sa je možné často stretnúť s prípadom, kedy je určitý predmet najmä pokiaľ ide o nehnuteľnosti zaťažený viacerými ťarchami, ktoré vznikli nezávisle od seba a svojich oprávnených. Je preto v záujme všetkých, aby boli takéto situácie zákonom upravené.

Legislatívne pravidlá Právo

Zmeny legislatívnych pravidiel de lege ferenda

Legislatívny proces je pre spoločnosť veľmi dôležitý, dokonca, zo všetkých rozhodovacích procesov ovplyvňujúcich ľudské životy, ten najdôležitejší. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Pretože svojimi dôsledkami má dopad na najvyšší počet osôb a stanovuje pravidlá ostatných procesov. V poslednej dobe však negatívne dôsledky prevyšujú nad pozitívnymi. Medzi negatívne dôsledky možno zaradiť nasledovné: občania a už aj odborníci sa ťažko orientujú v právnych predpisoch, znižuje sa vážnosť zákonov, zvyšuje sa byrokracia, štát zaťažuje okrem občanov aj obce či kraje.

Uzatvorenie zmluvy Obchodné právo

Obchodná zmluva ako formalizácia právneho titulu vzniku obchodného záväzku

Obchodná zmluva, tak ako každé iné vyjadrenie negociačného postupu v podobe ustálených pravidiel vysporiadania práv a povinností zúčastnených strán, nenachádza významnejšie odlišnosti od zmlúv obsiahnutých v Občianskom kódexe.

Nemecko a štátne rozpočty Lawstyle

Deficity štátnych rozpočtov Nemecka od finančnej krízy alebo Nemecko ako náš vzor

Na stránkach nemeckej vlády www.bundesregierung.de je možné nájsť článok k štátnemu rozpočtu Nemecka pre rok 2014 podľa ktorého plánuje Nemecko už v roku 2014 dosiahnuť štrukturálne vyrovnaný štátny rozpočet a od roku 2015 by mal štátny rozpočet byť v čiernych číslach. Ako však Nemecko zápasilo s deficitmi štátnych rozpočtov počas obdobia krízy od roku 2008, na to sa pozrieme v tomto krátkom spravodajskom príspevku.

Obchodnoprávne záväzky Obchodné právo

K právnym dôvodom vzniku obchodných záväzkov

Obchodnoprávna úprava záväzkových vzťahov má podobné črty ako úprava obsiahnutá v Občianskom zákonníku. Ich vzájomný prienik je možné sledovať práve v spoločnom pôvode vzniku oboch druhov týchto záväzkov. Podstata totiž spočíva v postavení obchodných záväzkov, ktoré sú istou kontraktuálnou alternatívou občianskoprávnych záväzkov, samozrejme s prihliadnutím na osobitý prvok obchodného charakteru.

Porovnanie Obchodné právo

Porovnanie rozdielov medzi akciovou spoločnosťou a spoločnosťou s ručením obmedzeným

Tento článok sa zameriava na porovnanie dvoch najčastejšie zakladaných kapitálových spoločností v SR, a síce akciovej spoločnosti a spoločnosti s ručením obmedzením. Pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť, ktorá z týchto dvoch foriem podnikania by bola pre nich najvýhodnejšia, je zaiste potrebné oboznámiť sa so základnými charakteristikami a rozdielmi medzi týmito obchodnými spoločnosťami.