#analýza

Predmanželská zmluva Občianske právo

Predmanželské zmluvy na Slovensku 1: Nie je to ideálne, ale dá sa to už dnes

Inštitút predmanželských zmlúv je uznávaný a rozšírený v západnej Európe a v USA a pred niekoľkými rokmi bol zavedený aj v Česku. Na Slovensku však nateraz stroskotal na slovenskej politickej realite. Na druhej strane, už platný a účinný Občiansky zákonník umožňuje obmedziť majetkové spoločenstvo, bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, dohodou pripomínajúcou predmanželské zmluvy.

Stavebný boom Občianske právo

Povaha Defects Liability Period v zmluvách o dielo podľa FIDIC

Defects Liabilty Period je špeciálnym zmluvným inštitútom, ktorý v žiadnom prípade nenahrádza zákonnú zodpovednosť za vady, ktorú predpisujú príslušné právne predpisy, ako napríklad v slovenskom právnom poriadku § 646 ods. 3 Občianskeho zákonníka, ktorý ustanovuje záručnú dobu na zhotovenú stavbu, ale iba umožňuje objednávateľovi požadovať vykonanie diela podľa zmluvy.

Záložné právo a Občiansky zákonník Občianske právo

Výkon záložného práva spôsobom určeným v záložnej zmluve

Občiansky zákonník rozlišuje pri všeobecných spôsoboch výkonu záložného práva medzi možnosťou postupovať formou dražby alebo formou určenou v záložnej zmluve. Konkretizovaním jedného určitého spôsobu, dražby, zákonodarca jasne ukazuje, kam by sa mala uberať cesta záložného veriteľa.

Dane, odvody, dividendy Finančné právo

Zamestnávanie na sro alebo živnosť a pohľad nielen z hľadiska daní a odvodov

Rozhodnutia slovenských súdov ukladajúce relatívne mierne sankcie dnes umožňujú na Slovensku predstierať formálne podnikateľskú činnosť, pričom v skutočnosti sa jedná o činnosť závislú, pre ktorú slovenský právny poriadok priznáva právnu formu pracovnoprávneho pomeru. Takto fingujúca osoba tým získa vyšší čistý príjem a zamestnávateľ si tak zníži náklady predovšetkým úsporou na odvodových povinnostiach. Obeťami zneužívania tohto nekonzistentného systému sú všetci ostatní. 

Právny úkon Obchodné právo

K právnym dôvodom vzniku obchodných záväzkových vzťahov z právnych úkonov

Vymedzenie pojmu právneho úkonu odvodzuje Obchodný kódex od úpravy obsiahnutej v Občianskom kódexe, ktorý definuje právny úkon ako prejav vôle smerujúci najmä k vzniku, zmene alebo zániku tých práv alebo povinností, ktoré právne predpisy s takýmto prejavom spájajú. Z dôvodu účasti už spomínaného obchodného prvku je však charakter obchodno-právnych vzťahov podnietený odlišnosťou, dávajúcou tomuto vzťahu obchodnoprávny rozmer.

Spravodlivosť Občianske právo

Vylúčenie sudcu v civilnom procese

Záruka nestranného konania je jedným zo základných práv každého účastníka konania pre súdom Slovenskej republiky, a to bez ohľadu na to, či ide o civilný alebo iný druh procesu. Zaujatosťou sudcu môže totižto veľmi ľahko a priamočiaro dôjsť k porušeniu zásady rovnosti účastníkov konania, v dôsledku čoho sa jeden z účastníkov konania dostáva do nevýhodnej procesnej pozície, ktorej dôsledkom môže byť vydanie nesprávneho rozhodnutia vo veci samej. Otázke zaujatosti a nestranného konanie sudcu je preto potrebné venovať náležitú pozornosť.

Blokovanie nehnuteľnosti Občianske právo

Právne následky výkonu záložného práva

Záložné právo je veľmi silným prostriedkom zabezpečenia pohľadávky. Jeho sila spočíva nielen v zabezpečovacej funkcii, ktorou sa obmedzuje dispozičné právo vlastníka zálohu, ale aj vo funkcii uhradzovacej, ktorej naplnením prichádza k celému radu právnych úkonov, v dôsledku ktorých vznikajú, menia sa, resp. zanikajú rôzne právne vzťahy, práva a povinnosti.

Konkurz

Osobný bankrot ako cesta z dlhov?

Osobný bankrot, označovaný aj ako oddlženie, je inštitút slúžiaci dlžníkovi na to, aby sa mohol zákonnou cestou pod dozorom súdu zbaviť svojich dlhov v prípade, ak sa dostane do finančných problémov. Právna úprava oddlženia je obsiahnutá v štvrtej časti zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii (ďalej len „ZoKR“), konkrétne v § 166 až § 171, ktorý upravuje problematiku konkurzov, reštrukturalizácií a ďalšie súvisiace otázky.