#Alternatívne tresty

Alternatívne tresty predstavujú moderný prístup k trestnému právu, ktorý ponúka iné formy sankcionovania než tradičné odňatie slobody, s cieľom efektívnejšej nápravy páchateľov a zníženia recidívy. Sledujeme právnu úpravu podmienečných odsúdení, domáceho väzenia a komunitných služieb.

Prinášame informácie o elektronickom monitoringu, analýzy úspešnosti restoratívnej justície a hodnotenia ekonomickej efektívnosti alternatívnych trestov. Naši redaktori vysvetľujú postupy pri ukladaní a kontrole výkonu týchto sankcií.

Informujeme tiež o mediácii medzi páchateľom a obeťou, špecializovaných súdnych programoch a medzinárodných trendoch v oblasti trestnej politiky. Vďaka našim článkom získate ucelený obraz o alternatívnych prístupoch k trestaniu.

Právo

Monitorovaných osôb je oproti minulému roku o sto percent viac

Počet monitorovaných osôb stúpol v prvých mesiacoch roku 2019 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 100 percent.  

Právo

Pracovná skupina rezortu spravodlivosti navrhuje častejšie využívanie domáceho väzenia

Slovenské väznice sú preplnené, jeden väzeň stojí štát cca 15 tisíc eur ročne. Častejšie využívanie trestu domáceho väzenia (cca 500 eur ročne na osobu) by mohlo vďaka návrhu rezortu spravodlivosti zefektívniť systém.    

Právo

Analýza rozsiahlejšieho využívania elektronických náramkov

Širšia pracovná skupina, ktorú zriadil minister spravodlivosti Gábor Gál, je zložená z odborníkov (advokáti, akademici, sudcovia, probační a mediační úradníci, zástupcovia Zboru väzenskej a justičnej stráže..).

Alternatívne tresty Právo

Systém a význam alternatívnych trestov na Slovensku

Najmä odborná verejnosť upriamuje v posledných rokoch svoju pozornosť na význam alternatívnych trestov v kontexte restoratívnej koncepcie trestania. Treba vyzdvihnúť pozitívne funkcie takejto formy trestania páchateľov pri niektorých menej závažných trestných činoch, ktoré boli doposiaľ zavedené aj do trestnoprávnych kódexov Slovenskej republiky. Čo je podstatou restoratívnej koncepcie trestania a ktoré tresty sú považované v systéme trestov upravených v slovenskom Trestnom zákone za alternatívne?