# alkohol
Blíži sa čas vianočných a silvestrovských večierkov a na niektorých pracoviskách sa bude okrem práce aj zabávať v uvoľnenej nálade. Môžu si však zamestnanci na pracovisku pripiť?
Jazda pod vplyvom alkoholu je v Slovenskej republike dlhodobý problém. Každoročné štatistiky policajného zboru dokazujú, že ľudia nemajú problém ohrozovať takouto jazdou život a zdravie nie len seba, ale aj svojho okolia. Takéto konanie môže mať pritom nielen znaky priestupku, ale pri závažnejšom spôsobe konania aj trestného činu. Stále však platí, že ak je vodič pristihnutý pri jazde pod vplyvom, bude mu odobratý vodičský preukaz. Za akých okolností mu však bude vrátený?
Pri tragédiách, akou je aj nehoda na Staromestskej ulici v Bratislave, sa okrem verejnosti nechajú radi počuť aj politici na tému, ako okamžite a prísne treba zvýšiť tresty a zaviesť nové – v tomto prípade za alkohol za volantom.
Miera nehodovosti vodičov na slovenských cestách má vo veľkej miere spoločného menovateľa, ktorým je požitie alkoholu u vodiča.
Uvoľnená letná a dovolenková atmosféra, teplé počasie a množstvo akcií vytvára viac príležitostí na zvýšenú konzumáciu alkoholu, čo sa negatívne podpisuje aj pod policajnými štatistikami. Rizikové sú pritom najmä víkendy a mladí vodiči. Aj preto budú počas celého leta pokračovať preventívne policajné akcie zamerané na zostatkový alkohol u vodičov, ktoré bude organizovať Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci spoločne s Policajným zborom, Oddelením bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy a výstavby SR (BECEP) a Úradom verejného zdravotníctva.
Tak, ako mnohé iné zložky štátnej moci je aj policajný zbor v posledných rokoch adresátom kritických vyjadrení, či negatívnych hodnotení, vzhľadom najmä na spoločnosťou vnímané a médiami prepierané neuspokojujúce výsledky. Pôvodcom týchto pochybností je viacero aspektov. Počnúc politickou situáciou v krajine, cez viaceré veľké kauzy. Sú to ale čiastkové, každodenné, negatívne skúsenosti v rámci kontaktu občana s príslušníkom zboru, ktoré sa nie vždy dostanú prostredníctvom médií na povrch, ale predsa zanechávajú škvrnu na fungovaní tejto inštitúcie v očiach občanov.
Zaujímavé fakty zo štatistík PPZ, ktoré sledujú dopravné nehody zavinené vodičmi motorových vozidiel pod vplyvom alkoholu v rokoch 2015-2017.
Podľa zverejnenej Správy generálneho prokurátora SR o činnosti prokuratúry v roku 2016 a poznatkoch prokuratúry o stave zákonnosti v Slovenskej republike bolo najviac problémov zistených pri trestnom čine ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Trestného zákona.
Včera bol pristihnutý bývalý predseda Slovenskej národnej strany, Ján Slota, s podozrením na užitie alkoholu pred jazdou motorového vozidla. Polícia Jána Slotu zadržala, avšak do 24 hodín ho aj prepustila na slobodu. Aké sú možnosti orgánov činných v trestnom konaní v takomto prípade a čo hrozí Jánovi Slotovi za to, že sa odmietol podrobiť dychovej skúške?
Poznáte to, narodí sa Vám, Vašej sestre, bratovi, kolegovi dieťa a vy to chcete v robote osláviť prípitkom. Alebo ste to intenzívnejšie oslávili včera, ale hneď ráno ste museli ísť do práce so zostatkovým alkoholom. Ak na to príde zamestnávateľ, hrozí Vám okamžité skončenie pracovného pomeru bez odstupného a výpovednej doby?